Finanční správa vyplatila OSVČ kompenzační bonus 22 mld. Kč

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Finanční správa zpracovala milion žádostí o kompenzační bonus. Až na výjimky všechny žádosti živnostníků a společníků s.r.o., kteří kteří byli postiženi dopady pandemie koronaviru, vyřídila a vyplatila jim 22 miliard korun. Finanční správa o tom dnes informovala ČTK.

Termín pro podání žádosti o vyplacení příspěvku, tzv. kompenzačního bonusu, pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i společníky malých s. r. o. v období od 1. května do 8. června, skončil 7. srpna. Příspěvek, který je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, činil 500 korun denně.

"Největší zásluha na efektivním vyplácení pomoci patří zaměstnancům na finančních úřadech, pro které se stalo zpracovávání a proplácení žádostí na krátkou dobu hlavní pracovní náplní," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

O bonus mohou až do 30. listopadu žádat ještě lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění. Finanční správa zatím od tzv. dohodářů obdržela více než 2600 žádostí a proplatila jim 35 milionů Kč.

Finanční správa upozornila, že eviduje snahu různých osob i organizovaných skupin, které neoprávněně žádají o kompenzační bonusy a snaží se zneužít tíživého stavu podnikatelů, kterým jsou bonusy vypláceny. Jsou-li detekovány rizikové případy, podává trestní oznámení. Správa uvedla, že dosud podala 49 trestních oznámení o podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s žádostmi a výplatami kompenzačních bonusů s celkovou škodou přesahující 33 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď