Filmový Juniorfest ocení Zdeňka Svěráka, Vetchého a Morseho

foto Udílení divadelních Cen Thálie 5. října 2019 v pražském Národním divadle. Dramatik, scenárista a herec Zdeněk Svěrák dostal od České akademie divadelníků ocenění za mimořádný přínos divadlu.

Plzeň - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Juniorfest, který bude 8. až 14. listopadu v pěti městech Plzeňského kraje, ocení letos Zlatou rafičkou Zdeňka Svěráka, Ondřeje Vetchého a hollywoodského herce Davida Morseho. Na 12. ročník přehlídky, jež nabídne 86 filmů, přijedou herci a tvůrci ze Španělska, Nizozemska, USA, Anglie, Polska, Kanady a dalších zemí. ČTK to řekl výkonný ředitel Michal Šašek.

Zdeněk Svěrák, který na počátku října obdržel cenu Thálie za přínos českému divadlu, uvede v pondělí 11. listopadu v plzeňském DEPO2015 snímek Obecná škola, k němuž napsal scénář a také si v něm zahrál. Ondřej Vetchý se setká s veřejností 14. listopadu v Domažlicích na projekci pohádky S čerty nejsou žerty.

Festival zahájí v pátek 8. listopadu v Domažlicích šestašedesátiletý herec David Morse známý především z filmu Zelená míle. "Převezme nejvyšší festivalové ocenění za celoživotní přínos světové kinematografii. Zavítá i do Dobřan a Plzně," uvedla programová koordinátorka Barbora Kyas. Ze zahraničních herců v minulých letech převzali Zlaté rafičky například Pierre Brice jako Vinnetou, Kabir Bedi jako Sandokan a Inger Nilssonová, kterou děti znají hlavně jako Pipi Dlouhou punčochu. Organizátoři letos pozvali asi 200 hostů.

"Nový ročník přinese i řadu předpremiér a horkých novinek, jakými jsou animovaný film Fany a pes, Abstinent s Josefem Trojanem či Past Viktora Polesného, mapující nejtěžší životní období Jiřiny Štěpničkové. Past bude uvedena v televizi až v roce 2020," uvedla ředitelka Juniorfestu Judita Soukupová. Podle Šaška lidé uvidí asi 30 premiér. V Plzni, Domažlicích, Přešticích, Horšovském Týně a v Dobřanech je připraveno 157 projekcí, což je standard většího festivalu, řekl. Vstupné zůstává na 60 až 70 Kč.

Vítězné snímky budou vyhlášeny na hradě a zámku Horšovský Týn ve čtvrtek 14. listopadu. "Zahájení a zakončení jsou otevřené veřejnosti, vstupenky si mohou zájemci rezervovat na našem webu," řekl Šašek. Víkend 9. a 10. listopadu nabídne v Plzni, Dobřanech a Přešticích Den s Českou televizí, tedy zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. V DEPO2015 bude odborný program pro filmové profesionály.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď