Filmový festival K. Vary představí na 170 snímků, podobně jako před covidem

foto Ilustrační foto - Programový ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karel Och vystoupil 10. srpna 2021 v Praze na tiskové konferenci k 55. ročníku festivalu.

Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary letos představí na 170 celovečerních krátkých filmů. Je to zhruba stejný počet jako před koronavirovou pandemií. Podle uměleckého ředitele Karla Ocha se pandemie na filmové produkci podepsala, ne ale menším počtem filmů, jako spíš tím, že filmaři museli také řešit protiepidemická opatření. Festival si tak i letos mohl vybírat z velké nabídky zajímavých snímků, řekl dnes novinářům Och.

"Na programu je celkem asi 170 celovečerních a krátkometrážních hraných a dokumentárních filmů. Je to číslo, které se příliš neliší od toho loňského. Samozřejmě po těch dvou zvláštních pandemických letech se dalo těžko předpokládat, zda těch filmů bude přihlášených více či méně. Nás potěšilo, že filmů neubylo, spíš naopak. Přibylo filmů natočených s nízkými rozpočty. Zřejmě tak tvůrci, jejichž kreativita nepolevila ani během pandemie, reagovali na nemožnost velkých štábů a zařídili se tak, aby jejich filmy mohly vzniknout ve velmi omezeném počtu členů štábu," uvedl Och.

Letos bude podle Ocha na festivalu více komedií. I tím festival reaguje na uplynulé dva roky pandemického období. Dnes festival ohlásil zahajovací a zakončovací filmy, oba budou o lásce a o tom, co se vztahy udělá plynutí času. "Oba jsou částečně komediemi. Ten zahajovací se jmenuje Superhrdinové a ten zakončovací se jmenuje Tři tisíce let touhy a fantasticky v něm hraje třeba Tilda Swintonová," doplnil Och.

Chybět nebudou ani dramatické filmy. Evropskou premiéru bude mít v Karlových Varech například dokument Kuciak - vražda novináře. "Z mnoha důvodů je to úžasně natočený film z pohledu zvenčí, tedy nikoli z pohledu českého či slovenského tvůrce. Takovou silnou zajímavostí bude fakt, že evropskou premiéru doprovodí i rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové," dodal Och.

Případ vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, při kterém byla zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová, vyústila na Slovensku před čtyřmi lety v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. Z funkce premiéra tehdy odstoupil Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po porážce v parlamentních volbách v roce 2020 skončila v opozici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď