Filmový festival 3Kino uvede 60 snímků na téma svobody

foto Herci Petr Vaněk (vlevo) a Petr Kotlár v hlavní roli chlapce Josky při natáčení celovečerního filmu Nabarvené ptáče 26. června 2018 v Brně.

Praha - Šest desítek filmů, které spojuje téma svobody, uvede letošní šestý ročník festivalu středoevropského filmu 3Kino. Promítat je bude od 10. do 15. října v pražských kinech Lucerna, Světozor, Atlas a Evald a budou mezi nimi i nové snímky českého režiséra Václava Marhoula nebo polské režisérky Agnieszky Hollandové. Festivalová porota poprvé udělí cenu za hraný film. Vítěze vybere z 11 soutěžních snímků a ocenění předá 14. října v Lucerně. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí festivalu Vladana Drvotová.

Festival se soustředí na kinematografii zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. "Tím, že jsou si blízko, si dobře rozumí, ale díky odlišným zkušenostem vzniká tavicí kotel myšlenek a obrovská tvůrčí energie. Snažíme se oslovovat i tvůrce, kteří by se do České republiky se svými snímky nepodívali. Zajímají nás jejich nejnovější filmy, které mají velký potenciál zaujmout českého diváka, ale v běžné distribuci se neobjeví," řekl zakladatel a ředitel festivalu Vavřinec Menšl.

Diváka přehlídkou provedou různé sekce jako například Retrospektiva, Ostrovy svobody nebo Svobodné filmy po roce 1989. Festival zahájí předpremiéra snímku Černý Mercedes polského režiséra Janusze Majewského, který film zasadil do Varšavy roku 1941.

Českou kinematografii na přehlídce zastoupí Marhoulovo Nabarvené ptáče, film Staříci od Martina Duška a Ondřeje Provazníka a snímek Tiché doteky Michala Hogenauera. Z polské tvorby festival uvede drama Éter od režiséra Krzysztofa Zanussiho a Hollandová, která je absolventkou pražské FAMU, představí svůj film Pan Jones.

Mezinárodní filmový festival 3Kino byl založen v roce 2013 v Praze a klade důraz na setkávání a propojování středoevropské kultury. Každý rok na podzim při něm do Prahy zavítá řada zahraničních hostů a návštěvníky vedle filmových projekcí čekají i odborné přednášky, divadelní představení, workshopy nebo koncerty. Program festivalu 3Kino je na jeho webu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď