Filmovou přehlídku Be2Can dnes v Praze zahájí drama Bídníci

foto Foto z filmu Bídníci.

Praha - Desítku nejvýraznějších snímků z prestižních filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes představí šestý ročník přehlídky Be2Can. Program dnes v Praze v kině Lucerna zahájí předpremiéra francouzského filmu Bídníci za účasti představitelů hlavních rolí. Letos se Be2Can uskuteční kromě Lucerny i v pražském kině Edison Filmhub a dále v Brně v kině Art, v Ostravě v Minikině a ve Zlíně v kině Golden Apple Cinema. Přehlídka filmů potrvá do 8. října. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic.

Drama Bídníci, za něž si autor filmu Ladj Ly odnesl Cenu poroty na letošním festivalu v Cannes, vypráví o nelehkém životě na pařížském předměstí a je francouzským kandidátem na Oscara. Film dnes osobně uvedou představitelé policistů herci Alexis Manenti a Djibril Zonga. Manenti je také spoluautor scénáře filmu. Lyho režijní celovečerní debut byl po úspěchu v Cannes uveden a oceněn na řadě dalších světových festivalů.

Úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově. Be2Can 2019 také nabídne naturalistický portrét sériového vraha U Zlaté rukavice, který natočil přední německý režisér tureckého původu Fatih Akin. V rámci sekce Be2Can Fokus uvede přehlídka pět jeho filmů.

Dalšími promítanými snímky budou například německý debut režisérky Nory Fingscheidtové Narušitel systému, který na letošním Berlinale Stříbrného medvěda, a drama Synonyma, které obdrželo cenu Zlatý medvěd.

Součástí festivalu bude i Nabarvené ptáče Václava Marhoula, které Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Z festivalu v Benátkách si film odnesl ocenění od studentské poroty Film pro UNICEF.

Podrobný program Be2Can je k dispozici na webových stránkách festivalu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď