Filmové pirátství stouplo na podzim o 300 procent

foto Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.

Praha - Během podzimní druhé vlny koronaviru vzrostlo množství nelegálně stahovaného filmového obsahu na internetu o 300 procent. Nelegálně stahovanému obsahu na internetu nahrávají nejen protepidemická opatření, ale i špatné počasí, které drží mnoho lidí doma. Vyplývá to z analýzy distribuční společnosti Axocom.

Pozornost pirátů se podle ředitelky Axocomu Eriky Luzsiczy od tradičních filmových hitů přesunula k nejžádanějším seriálům streamovacích služeb.

"Filmové premiéry se ve velkém přesunuly na příští rok, jen pár velkých titulů šlo do kin v létě, případně na podzim prostřednictvím internetu. Což samo o sobě nahrálo pirátům, kteří se tak lépe dostali ke kvalitním kopiím," podotkla.

Současně roste sledování televize, například průměrná denní sledovanost v říjnu ve skupině diváků od 15 let byla čtyři hodiny a 18 minut, což je o 35 minut více než bylo touto dobou v posledních letech zvykem. Celkově je to říjnový rekord za celou dobu sledování, tedy od roku 1997.

"Situace je tak trochu paradoxní, protože s rostoucí sledovaností televize vzrostlo i pirátství, a to i u lidí, kteří jsou například tradiční návštěvníci kin. Ti jsou sice odkázání na tradiční televizi nebo internet, ale šíře nabídky jejich pozornost tříští. Každá služba má nějaký ten hit nebo trendy seriál, jenže pro běžné uživatele nedává smysl si předplácet všechny služby. Proto i tito diváci v jistý moment začnou obsah nelegálně stahovat," dodala Luzsicza.

Výhled na další období podle ní není pozitivní. V zimních měsících je televize v mnoha domácnostech ještě vytíženější, než v jiná období roku. Vrcholem sezóny bývají svátky oslav konce roku. Lze s nadsázkou říci, že tradiční diváci kvůli dlouhé době strávené doma již viděli skoro všechno, proto se budou dožadovat dalšího obsahu, doplnila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď