Filmová tvorba klesne o 75 procent, ztráty jsou ve stamilionech

foto Zavřené kino obchodním centru Zlaté jablko ve Zlíně, ve kterém zůstaly 14. března 2020 zavřené vybrané obchody kvůli novému opatření vlády k zamezení šíření koronaviru. Potraviny, lékárny, drogerie, benzinové pumpy, obchody s potřebami pro zvířata a některé další zůstávají otevřené.

Praha - Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. ČTK to za asociaci sdělila Martina Reková.

Tuzemský audiovizuální průmysl zažívá podle producentů největší krizi, netočí se seriál s Orlando Bloomem, oblíbené tuzemské televizní seriály, odložené byly premiéry nových filmů a kvůli zavřeným kinům zmizel z distribuce i dokument V síti, který upozorňoval na sexuální zneužívání dětí přes internet.

Dopady na audiovizuální průmysl jsou aktuálně obdobné jako na všechna ostatní odvětví, uvedla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Zasaženy jsou podle ní malé a střední podniky. "Při výrobě audiovizuálních děl dochází k odběru českých služeb a zboží nejen v oblasti kulturních a kreativních průmyslů, ale i v oblasti pronájmů, řemesel a dalších průmyslových odvětví, včetně ubytovacích a stravovacích služeb," dodala.

Podle Bezděk Fraňkové je potřeba se strategicky připravit na situaci, která nastane po epidemii. "Audiovizuální průmysl musí mít možnost ekonomický řetězec odběrů, nákupů, dodávek a subdodávek restartovat," doplnila.

Také APA, která sdružuje více než 100 producentských a produkčních firem, připomíná, že investice do výroby audiovizuálních děl na území ČR směřují pouze ze 40 procent do filmových profesí, 60 procent pak putuje do nefilmových odvětví. Svou práci tak nyní vedle producentů, režisérů, kameramanů nebo herců nemůže vykonávat řada nefilmových profesí.

Zastavilo se natáčení českých projektů doma i v zahraničí. Přípravy na chystané natáčení stopli například i tvůrci dlouho připravovaného koprodukčního filmu Alma a Oskar, milostného příběhu vztahu malíře Oskara Kokoschky a vdovy po hudebním skladateli Gustavu Mahlerovi.

Situace zasáhla i zahraniční zakázky. V době zavedení opatření proti šíření koronaviru v ČR vznikaly filmové projekty z Británie, Německa, Dánska, USA, které se natáčely pro Netflix, Columbia Pictures, Warner Bros., ZDF, BBC, Amazon, Sony Pictures či studio Disney.

"U řady zahraničních projektů už se nyní ví, že budou zrušeny, jiné se do České republiky navrátí, podotkla výkonná ředitelka APA Magdaléna Králová. "Některé země začínají reagovat na krizi tím, že plánují začít zavádět speciální pobídky pro filmaře tak, aby jim filmový byznys zůstal doma za účelem opětovného nastartování vlastní ekonomiky. Ve Velké Británii už tyto typy pobídek vznikají," dodala.

Filmové pobídky poskytované fondem kinematografie loni do Česka přitáhly téměř 80 zahraničních filmů a seriálů, které přinesly do české ekonomiky investici téměř devíti miliard korun. Mezi největší zakázky, které započaly v ČR loni výrobu, patří druhá série fantasy seriálu společnosti Amazon Carnival Row s hollywoodskou megastar Orlandem Bloomem. Tento projekt je i dosavadním rekordmanem, když v tuzemsku utratil téměř 1,7 miliardy korun. Nyní je natáčení přerušeno.

Z Česka odcestoval i zahraniční štáb fantasy seriálu společností Amazon a Sony s názvem The Wheel of Time, do Čech už se možná nevrátí tvůrci seriálu The Falcon and the Winter Soldier pro Marvel Studios.

Opatření poškodí podle APA i postprodukční studia, relativně nezávislá je v tomto směru animovaná tvorba. Není závislá na natáčení, projekty jsou dlouhodobé a je snazší pracovat v režimu práce z domova.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď