Filmová škola uvádí v předpremiéře filmy Corpus Christi a Gogo

foto Ilustrační foto - Ředitelka festivalu Radana Korená a hlavní dramaturg Jan Jílek 18. června 2019 v Praze na tiskové konferenci k 45. ročníku Letní filmové školy Uherské Hradiště.

Uherské Hradiště - Návštěvníci Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti budou mít dnes večer možnost zhlédnout v předpremiéře očekávaný polský snímek Corpus Christi v režii Jana Komasy. Další předpremiéru obstaral v poledne dokumentární snímek Gogo francouzského režiséra Pascala Plissona. Asociace českých filmových klubů (AČFK), která festival pořádá, uvede zmíněné filmy do kin na podzim, řekl novinářům jeden z programových ředitelů LFŠ Jan Jílek.

Snímek Corpus Christi, který byl nominovaný na cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší zahraniční film loňského roku, uvidí zájemci od 21:00 v kině Hvězda. "Film se zabývá rolí jedince v církvi a obecnými křesťanskými principy, jako je láska k bližnímu, sounáležitost, porozumění, odpuštění. Byť je postaven na docela absurdní zápletce a obsahuje některé drsné a naturalistické scény, jeho poselství je velmi smířlivé, velmi láskyplné," řekl dnes ČTK Jílek.

Hlavním hrdinou dramatu podle skutečné události je dvacetiletý Daniel, který se po absolvování nápravného zařízení pro mladistvé stává díky náhodě a lži knězem v malém městě. "Začne komunitě pomáhat a působit opravdu jako pastýř, který se chová k lidem v rámci základních křesťanských hodnot," uvedl Jílek.

Upozorňujeme odběratele, že videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK.

V poledne začalo ve sportovní hale promítání dokumentu Gogo věnovaného nejstarší školačce na světě, čtyřiadevadesátileté keňské babičce, která začne chodit do první třídy. Snímek ukazuje, jakou radost může člověku v pokročilém věku přinést vzdělání. "Film je celý prodchnutý pozitivními emocemi," řekl Jílek.

Už čtvrtým rokem je součástí festivalu také filmová sekce LFŠ uvádí. Jejím základním cílem je zapojení diváků přehlídky do distribuce. Sekce letos nabízí tři filmy, které mohou diváci po projekci známkovat jako ve škole. Snímek s nejlepší známkou následně AČFK uvede v lednu do kin. V nabídce je německý dokumentární portrét fotografa erotických fotografií nazvaný Helmut Newton: Nestoudná krása, dánské transgenderové rodinné drama Úplně normální rodina, a také norský dokument Malířka a zloděj věnovaný krádeži obrazů české malířky Barbory Kysilkové v Oslu. Umělkyně se později s jedním ze zlodějů spřátelila a dokonce ho začala malovat.

V České republice aktuálně podle předsedkyně AČFK a ředitelky LFŠ Radany Korené funguje přes 90 filmových klubů. Především v menších městech nabízejí lidem přístup k artovým filmům. Počet členů klubů se aktuálně pohybuje okolo 10.000, řekla Korená. AČFK disponuje vlastním filmovým archivem, ale také nakupuje a do české distribuce každoročně uvádí několik umělecky hodnotných a kritiky oceňovaných filmů.

České filmové kluby nabídnou divákům novější polské filmy 

České filmové kluby na podzim znovu nabídnou divákům možnost vidět novější polské filmy. Na programu je 15 projekcí ve vybraných kinech po celé České republice. Stejně jako loni se polské filmy dostanou k divákům v regionech díky projektu Made in Poland, na kterém spolupracuje Asociace českých filmových klubů spolu s polským sdružením Kino na hranici. Novinářům to na Letní filmové škole řekl dramaturg přehlídky Petr Vlček.

"My jsme vycházeli z premisy, že Poláci mají rádi český film, adorují ho. A polský film tak v Čechách není populární. Samozřejmě na festivalech diváci na filmy chodí a zjišťují, že opravdu polská kinematografie má v současnosti co nabídnout," uvedl Vlček. Snahou je tedy podle něj dostat polské snímky k lidem, kteří se na festivaly nedostanou.

Letos budou moci lidé v kinosálech vidět tři polské filmy. "Jde o silný debut Supernova, který je vybudován na půdorysu až antického dramatu. Potom nabízíme divácky vstřícný film Ikarus: Legenda o Mietku Koszovi, což je životopisný snímek o legendárním slepém jazzmanovi. Posledním snímkem je artový film Pan T., který se odehrává v 50. letech a na dobu stalinismu nahlíží trochu jinak," řekl Vlček.

Trojici zmíněných polských filmů uvádí i letošní ročník LFŠ, který potrvá do středy. Na festivalu je k vidění i další polský film Eastern. Retrospektivní sekce přehlídky je navíc tentokrát věnovaná filmům legendárního polského režiséra Andrzeje Wajdy, festival jich v součtu uvede dvanáct.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď