Filmová škola nabízí letos novou sekci Příběh jednoho filmu

foto Ilustrační foto - Návštěvníci Letní filmové školy (LFŠ) čekají 7. srpna 2020 před kinem Hvězda v Uherském Hradišti na vyzvednutí akreditace. Festival začal ve stejný den a potrvá do 12. srpna.

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti nabízí letos novou sekci Příběh jednoho filmu. Obsahuje jen jeden film, ale o to by měl být důležitější a zásadnější pro historii kinematografie, řekl ČTK programový ředitel přehlídky Jan Jílek. Sekce se bude věnovat snímku Roberta Rosselliniho Řím, otevřené město, který patří ke zlomovým dílům poválečné evropské kinematografie.

"Snímek reflektoval válečnou situaci, položil základ hnutí takzvaného italského neorealismu," uvedl Jílek. Pořadatelé připravili na pondělí projekci snímku s úvodem, další den bude i přednáška k filmu.

Sekce se bude věnovat vždy oblastem, u kterých pořadatelé nechystají v nejbližší době například retrospektivu tvůrce nebo směru. "Půjde vždy o výjimečné filmy," uvedl Jílek, podle nějž bude sekce pokračovat. "Každý rok představíme jeden zásadní film," řekl.

Program LFŠ je rozdělen na bloky Historie, Současnost, Česko/Slovensko, věnuje se i tvorbě hostů. Bloky jsou i letos proporčně stejné jako v minulých letech, přestože se letos bude hrát méně filmů, asi stovka. LFŠ je kvůli pandemii koronaviru zkrácená, méně filmů je také možné pustit v jednom dni, protože sály se po každé projekci dezinfikují.

LFŠ začala v pátek, potrvá do středy. Letos se koná 46. ročník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď