Filmová romance Marťanské lodě vzniká podle básnické sbírky

foto Herci Martin Kyšperský (vlevo) a Eliška Křenková ve filmu Marťanské lodě.

Brno - Režisér a muzikant Jan Foukal, tvůrce dokumentárního snímku Amerika a v hudebním světě známý jako Johannes Benz, natáčí filmovou romanci s názvem Marťanské lodě. V hlavních rolích jeho prvního celovečerního hraného filmu diváci uvidí frontmana kapely Květy Martina Kyšperského a herečku Elišku Křenkovou. ČTK o tom dnes za produkci informovala Martina Reková.

Fotogalerie

Velká část filmu vzniká v Brně a okolí. Finální část natáčení bude v lednu příštího roku v Norsku. Natáčet se bude v Oslu a v norských horách. Ve filmu hrají také Jan Strejcovský, Anita Krausová, Agáta Kryštůfková či Pavel Zatloukal a vystupuje v něm i brněnská písničkářka Nikola Mucha. Premiéra filmu je plánována na jaro 2021.

Jan Foukal se narodil v roce 1979 a vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Je externím členem divadla Vosto5. Jako Johannes Benz představil v roce 2013 audiovizuální road movie Songs of the Open Road, inspirovanou Waltem Whitmanem. Je iniciátorem aktivity Kino otevřeno, která se od roku 2009 zabývá rekultivací zavřených kin.

Natočil krátké dokumenty a zhostil se vedlejších rolí ve filmech Jitky Rudolfové Zoufalci a Rozkoš. Jeho celovečerním režijním debutem byl autorský dokument Amerika, který zaznamenal úspěch na filmových festivalech, v roce 2015 byl uveden v soutěži dokumentů ve Varech.

Inspirací pro vznik nového filmu se stala kniha básní Marťanské lodě, kterou Kyšperský napsal se svou přítelkyní Alenou Černou. Vznikala ze hry, kdy oba na základě pěti náhodných slov skládali básně. Když zjistili, že obstojí i samy o sobě, rozhodli se vydat je knižně. Vztah měl ale i stinnou stránku, Černá v té době bojovala s nemocí, kterou lékaři nebyli schopni přesně diagnostikovat. Smrt tak byla v jejich vztahu latentně přítomna. Černá se nakonec rozhodla odejít ze světa dobrovolně.

Scénář Marťanských lodí napsal Zdeněk Jecelín, spolupracoval na něm i režisér. Kyšperský s Foukalem se také podílí na hudbě k filmu spolu s hudebním skladatelem Albertem Romanuttim.

"Když se ve vašem životě najednou nakrátko ocitne někdo ohromující s neuchopitelnou energií, musíte se dvakrát ohlédnout, abyste zachytili křehkost a pomíjivost života. Lyrický příběh, jenž staví na emoci, která důmyslně opisuje kružnici vašeho vnitřního světa, nabízí pojem filmové romance, která je žánrem klasickým, krásným a opomíjeným," míní Foukal.

Martin a Eliška, hlavní hrdinové filmu, se poprvé setkají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Psycholožka hudebníka pozve na přednášku. Vzájemně na sebe zapůsobí, vyrážejí na výlety, potkávají se v zahraničí a po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď