Filmová romance Marťanské lodě přijde do kin 16. září

foto Na snímku z filmu Marťanské lodě herci Martin Kyšperský a Eliška Křenková.

Praha - Filmová romance Marťanské lodě, která svedla dohromady několik hudebních osobností, přijde do kin 16. září. Do hlavních rolí snímku s podtitulem O lásce, odplouvání a múzách obsadil režisér Jan Foukal Elišku Křenkovou a hudebníka Martina Kyšperského z kapely Květy.

Dalšími muzikanty, kteří na filmu pracují, jsou textař a skladatel Albert Romanutti z kapely Bert & Friends nebo hudební producent Ondřej Ježek. "V Marťanských lodích hraje hudba podstatnou roli a zní, když se hlavní hrdinové Martin a Eliška poprvé setkají. Tóny pomáhají navázat jejich citový vztah. Píseň Jablka jsem ve filmu věnoval své múze, kterou hraje Eliška Křenková," uvedl Martin Kyšperský, představitel hlavního hrdiny a autor písně Jablka. Na hudební scéně je známý i jako textař, spolupracoval například s Lenkou Dusilovou na třemi Anděly oceněném albu Řeka.

Režisér Marťanských lodí Jan Foukal se kromě Kyšperského obklopil řadou dalších muzikantů. Filmovou hudbu nahrával orchestr Berg, dirigoval Albert Romanutti, ve filmové kapele Mulet hrají vedle Kyšperského Jirka Konvalinka a Cyril Kaplan ze skupin Vložte kočku nebo Mutanti hledají východisko.

"Obsáhli jsme široké hudební spektrum a jsem rád, že ve filmu o lásce se stala hudební koncepce zásadní součástí filmového vypravování," uvedl Jan Foukal. Ten navíc sám vystupuje jako písničkář Johannes Benz. Muzika stála i v jádru jeho předchozího filmu Amerika, který v roce 2015 soutěžil mezi dokumenty na festivalu v Karlových Varech.

Jan Foukal se narodil v roce 1979 a vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Je externím členem divadla Vosto5. Jako Johannes Benz představil v roce 2013 audiovizuální road movie Songs of the Open Road, inspirovanou Waltem Whitmanem. Je iniciátorem aktivity Kino otevřeno, která se od roku 2009 zabývá rekultivací zavřených kin.

Ve svém prvním hraném filmu Foukal přichází s vyprávěním o lásce podle svých slov "jak z hollywoodské romance". Hlavní hrdinové filmu Marťanské lodě se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být.

Ve filmu dále hrají Agáta Červinková, Anita Krausová, Jan Strejcovský, Nikola Mucha, Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka a Pavel Zatloukal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď