Filmová nadace rozdělila autorům čtyř scénářů 710.000 korun

foto Jan Němec, Michal Hogenauer, Albert Hospodářský, Evženie Brabcová, Benjamin Tuček Zleva Jan Němec, Michal Hogenauer, Albert Hospodářský, Evženie Brabcová a Benjamin Tuček převzali 30. června 2020 v Praze celkem 710.000 korun, které rozdělila Filmová nadace mezi vítěze 15. ročníku scenáristické soutěže.

Praha - Celkem 710.000 korun rozdělila Filmová nadace mezi vítěze 15. ročníku scenáristické soutěže. U poroty zabodovala témata vzepření se osudu, blížící se katastrofa nebo sousedský konflikt. Vybírala z 99 scénářů od 96 autorů. Za 15 let existence ocenila nadace 100 scénářů od 105 autorů a rozdělila skoro 11 milionů korun, řekla dnes novinářům předsedkyně správní rady nadace Helena Uldrichová.

Soutěž je anonymní, teprve po jejím vyhodnocení porota zjistila, že jeden z oceněných scénářů s titulem Divočina napsala dvojice Evženie Brabcová a Benjamin Tuček. Dostali 170.000 korun stejně jako autor Jan Němec za scénář nazvaný Kola a Michal Hogenauer za scénář s názvem Poslední zhasne. V kategorii Hvězda zítřka pro autory do 33 let cenu dostal Albert Hospodářský za scénář nazvaný Brutální vedro, nadace mu věnovala 200.000 korun.

Všechny oceněné scénáře mají současné téma, uvedl člen nadace Ivo Mathé. Do soutěže se ale podle něj vždy hlásí nejširší spektrum témat od historických dramat přes pohádky, muzikály, zpěvohry, ale nejvíc je podle Mathého zřejmě rodinných komorních dramat.

Kola Jana Němce jsou road movie dvou od útlého dětství opuštěných kluků, kteří se pokusí bezhlavě a pudově vzepřít beznaději svého osudu. Divočina vykresluje charaktery lidí ztracených při hledání smyslů svých životů, to vše v kontextu přicházející katastrofy. Za názvem Poslední zhasne se skrývá komorní drama o sousedském konfliktu v pohraničí. Scénář oceněný v kategorii mladých tvůrců vypráví současný generační příběh na pozadí konání mladého muže. Ten prožívá sérii nečekaných setkání, která jsou pospojovaná v pevnou výpověď o souvztažnosti všeho kolem nás, uvedla porota.

Na základě scénářů, která nadace ocenila v minulosti, mělo premiéru 13 filmů, zatím poslední z nich bylo letos v únoru drama Modelář. Scénář Petra Zelenky ocenila nadace v roce 2015. Další dva filmy, jejichž premiéru odsunula koronavirová pandemie, jsou Šarlatán a Tichý společník. Termíny jejich posunutých premiér jsou 26. srpna a 1. října. Zřejmě v příštím roce pak budou do kin uvedeny další dva filmy podpořené nadací, historické drama Kryštof v režii Zdeňka Jiráského a biografický historický velkofilm Il Boemo Petra Václava inspirovaný životem skladatele Josefa Myslivečka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď