Filmaři z Česka a Slovenska spolupracují, slovenské filmy se v ČR dabují

foto Režisérka Natálie Císařovská (vlevo), herečky Natalia Germani (uprostřed) a Zuzana Mauréry při natáčení dramatu Její tělo, 22. září 2022, Praha.

Praha - I 30 let od rozdělení Československa pokračuje spolupráce filmařů obou zemí. Koprodukční snímky vznikají za účasti režisérů, herců i producentů. V českých filmech se objevuje řada slovenských herců, někteří jsou dabováni, mnozí však hovoří perfektní češtinou. Mezi českou a slovenskou kinematografií je však velký rozdíl v množství produkce. Zatímco v české produkci tvoří koprodukční snímky obou zemí jen část, ve slovenské kinematografii je podíl takto vzniklých snímků větší.

Fotogalerie

Rozdílná je i kvantita domácí filmové tvorby. Česká filmová a televizní akademie letos při hodnocení snímků pro ocenění Český lev vybírá z 47 českých hraných celovečerních filmů, 32 dokumentů, 16 televizních děl, devíti animovaných a deseti krátkých filmů. Loni to bylo 32 hraných celovečerních filmů, 33 dokumentů, 16 televizních děl a 13 krátkých filmů. Podle výroční zprávy slovenského Audiovizuálního fondu za rok 2021 počet uvedených premiér slovenských filmů v kinech v loňském roce z předcovidového počtu 43 v roce 2019 klesl na loňských 30.

K letošním premiérám ve slovenské kinodistribuci patřila velká část snímků, které viděli i čeští diváci. Jsou to koprodukční snímky Princ Mamánek, Střídavka, Slovo, Kryštof, Světlonoc nebo Cesta do Tvojzemí. Pokračování Perinbaby, pohádky Juraje Jakubiska z roku 1985, na rozdíl od předchozího československého snímku vzniká jen ve slovenské produkci a s převážnou účastí slovenských herců. Dlouho připravovaný film Perinbaba a dva světy je zatím ohlášen na příští rok.

Zvláštním případem herečky, která účinkuje i v českých filmech a sama často své role ztvárňuje v češtině, je herečka maďarského původu Judit Pecháček známá divákům pod svým dívčím jménem Bárdos ze snímků Fair Play, Čertí brko nebo Poslední závod. Ta se brzy objeví jako policistka Šímová v seriálu Místo zločinu České Budějovice v režii Jiřího Chlumského a Jana Hřebejka. První epizodu s názvem Slunovrat bude ČT vysílat 2. ledna příštího roku. "Šímová určitě byla jednou z nejnáročnějších postav, kterou jsem dosud hrála. Navíc jsem se poprvé musela naučit hrát se zbraní a celou roli se naučit v češtině," uvedla Judit Pecháček při novinářské projekci.

Bratislavská rodačka Pecháček se objeví také v mezinárodním projektu Piargy česko-makedonského herce a režiséra Iva Trajkova, který vznikl podle povídky slovenského spisovatele Františka Švantnera. Dramatický černobílý film uvedou česká kina od 5. ledna. Snímek ve slovenštině není dabovaný, nezvykle však obsahuje české titulky. "Trochu jsme na tím váhali, ale mladší generace se už se slovenštinou tolik nesetkává jako v období společného státu, ve filmu je navíc mnoho výrazů z oblasti bylinkářství, které by divákům nemusely být srozumitelné," sdělila za distribuční společnost CinemArt Alice Aronová.

Příkladem spolupráce českých s slovenských filmařů letos byla i koprodukční komedie Láska hory přenáší režiséra Jakuba Machaly, ve které se objevila slovenská herecká legenda Juraj Kukura. Příběh, jehož natáčení se uskutečnilo ve Vysokých Tatrách v hotelu Hubert v Gerlachově, uvedla česká kina na jaře.

Mezi slovenské režiséry působící v Česku patří Peter Bebjak. Premiéra jeho filmu Stínohra byla letos na jaře. V dramatickém snímku hraje mimo jiných držitel Křišťálového glóbu za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Budiž světlo z MFF Karlovy Vary 2019 Milan Ondrík. Čeští diváci ho znají například se seriálu Marie Terezie, filmů Veterán nebo komedie Bourák.

Režisérka Natálie Císařovská na konci září dotočila drama Její tělo, inspirované osudem vrcholové sportovkyně, která se stala slavnou pornoherečkou. Hlavní hrdinku ztvárnila slovenská herečka Natalia Germani, její matku Zuzana Mauréry a sestru Denisa Barešová. Premiéra by měla být na jaře příštího roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď