Filmaři se dočkali podpory od státu, od 1. března mohou požádat

foto Natáčení filmu - ilustrační foto.

Praha - Od 1. března začne ministerstvo průmyslu přijímat žádosti o podporu od firem i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) z oblasti audiovize. Žádat o ni mohou v případě, pokud se jich dotkla opatření zavedená proti šíření koronaviru. Pomoc je součástí třetí výzvy programu COVID kultura, v níž by na podporu měly dosáhnout i další subjekty, které dřívějšími programy propadly. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna, uvedla dnes v tiskové zprávě ministerstva kultury a průmyslu. Jednorázová podpora pro OSVČ bude 60.000 korun, právnické osoby budou moct dostat kompenzaci maximálně pět milionů korun.

"Výzvu jsme se snažili nastavit tak, aby se finanční prostředky dostaly k lidem nebo firmám, které zatím nemohly žádat o finanční pomoc v nouzi nebo o náhradu marných výdajů. Jedná se tedy o typ dotace, kterou Státní fond kinematografie nemůže z důvodu zákona o audiovizi poskytovat. Výzva je určená lidem pracujícím ve štábových nebo tvůrčích profesích u filmu a také herečkám a hercům, kteří natáčí výhradně v audiovizuální oblasti," říká ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Třetí výzvu programu COVID kultura zveřejnila obě ministerstva v pondělí, bude v ní přibližně 800 milionů korun, pro audiovizi by mělo být 200 milionů korun. Kromě OSVČ a podnikatelů, jako tomu bylo v obou předchozích výzvách programu, mohou z té aktuální žádat nově třeba producenti, distributoři, výkonní umělci a některá kina. Podpora má však skutečně směřovat pouze na ty profese, které se přímo podílejí na tvorbě nebo šíření audiovize.

O podporu bude možné žádat pouze jednou a jen v jedné ze šesti kategorií. Kromě obecných pravidel, například žadatel musí být daňovým plátcem v České republice, jsou u každé ze šesti kategorií nastavené konkrétní podmínky, za kterých může jednotlivec či firma o podporu žádat. Cílem je podpořit OSVČ a firmy, které působí v audiovizi dlouhodobě a soustavně a jsou páteří českého audiovizuálního průmyslu. Motivací je zachovat současnou vysokou úroveň a know-how oboru.

Dotaci pro audiovizi nepůjde kombinovat s podporou poskytnutou z předchozích výzev z programu COVID kultura, ani s podzimním kompenzačním bonusem pro OSVČ. Bude možné ji však kombinovat s jarním kompenzačním bonusem a programem ošetřovné pro OSVČ.

Program COVID kultura už vyhlásil dvě výzvy pro OSVČ a podnikatele v kultuře a bylo možné v něm žádat o podporu do konce loňského roku. Program měl k dispozici 900 milionů korun a podle dřívějších informací MPO se plně vyčerpá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď