Filmaři s Dykem natáčeli v katedrále klip k Bernsteinově Mši

foto Zpěvák Vojtěch Dyk (vlevo) a další hudebníci při přípravě na natáčení videoklipu k hudbě amerického skladatele Leonarda Bernsteina 4. října 2018 v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Dyk je protagonista nového nastudování Bernsteinovy Mše.

Brno - Filmaři dnes v brněnské katedrále natáčeli videoklip k hudbě amerického skladatele Leonarda Bernsteina. Do chrámových lavic na Petrově kvůli tomu usedl herec a zpěvák Vojtěch Dyk, protagonista nového nastudování Bernsteinovy slavné Mše. Z rozsáhlého a oceňovaného díla padla volba na Otčenáš. Kromě Dyka v klipu účinkují další hudebníci.

Bernsteinova Mše je založená na struktuře katolické bohoslužby, obsahuje ale mnoho vsuvek, rytmické davové scény, bluesová vyznání i avantgardní instrumentální části. České nastudování mělo premiéru v březnu 2016, letos se vrátilo na jeviště u příležitosti 100. výročí Bernsteinova narození.

Zpěvák Vojtěch Dyk při přípravě na natáčení videoklipu k hudbě amerického skladatele Leonarda Bernsteina 4. října 2018 v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Dyk je protagonista nového nastudování Bernsteinovy Mše.

Na dlouhou dobu poslední příležitost slyšet Mši živě se nabízí 8. prosince v brněnské hale Rondo, kam lze ještě v předprodeji koupit zbývající vstupenky. Listopadové koncerty v pražském Foru Karlín jsou vyprodané.

V České republice se s dalšími reprízami minimálně v příštím roce nepočítá. Producenti projektu Vojtěch Dyk a Josef Buchta jednají o uvedení Mše v newyorské Carnegie Hall a washingtonském Kennedy Center, kde měla v roce 1971 premiéru, uvedla Alice Titzová z mediálního zastoupení produkce.

Dyk má ve scénickém nastudování Mše roli Celebranta, spolu s ním vystupují také třeba Ondřej Ruml nebo Viktória Matušovová a pěvecké sbory. Mnohasložkový orchestr, který musí zvládnout různé hudební polohy, tvoří členové Buchtova B-Side Bandu doplnění o další instrumentalisty.

Dyk s B-Side Bandem a kolegy Ondřejem Brzobohatým a Ondřejem Rumlem patří také k hvězdám přehlídky Jazz Groove Brno, která začala tento týden. Jeho středeční i dnešní koncert v Metro Music Baru byl dlouho dopředu vyprodaný, ve středu večer stovky lidí sledovaly produkci také na velkoplošné obrazovce před klubem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 23:00 8°C

Celá předpověď