Filmaři natáčí snímek o J.A. Komenském

foto Ilustrační foto - Herec David Švehlík (na snímku z 15. srpna 2017).

Zlín - Filmaři ve Zlínském kraji natáčejí snímek nazvaný Jako letní sníh. Režisér Lubomír Hlavsa chce ve spolupráci s Českou televizí tímto projektem připomenout jednu z nejvýznamnějších českých osobností - Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let. ČTK to dnes sdělila v tiskové zprávě výkonná ředitelka zlínské filmové kanceláře Magdaléna Hladká. V hlavní roli se představí Alois a David Švehlíkovi. Snímek uvidí diváci v kinech a ve vysílání České televize ještě letos.

"Je patrné, že jako Češi se Komenským zabýváme méně, než by si tento génius pedagogiky skutečně zasloužil, tím spíš, že Komenský je uznáván po celém světě a ono známé přízvisko ´učitel národů´ má své jasné opodstatnění," uvedl Hlavsa, který chce představit Komenského z jiného úhlu pohledu. Jako spojovací linku svého vyprávění zvolil setkání Komenského s malířem Rembrandtem van Rijn.

Komenský je se Zlínským krajem spjatý, za místo jeho narození se považuje Nivnice, Komňa i Uherský Brod. Zlínský kraj také vznik filmu podpořil.

"Štáb stráví nejvíce času na hradě Buchlov a v rožnovském skanzenu. Kromě toho navštíví i hrad Kurovice a lidové stavby v Rymicích. Celkem absolvuje v regionu 19 natáčecích dnů, a to včetně několikadenních ilustračních dotáček archiválií a přírodních lokací," uvedla Hladká.

Snímek bude mít formu takzvaného dokudramatu, který Hlavsa vyzkoušel na snímcích "Jan Hus - Cesta bez návratu" nebo "Poslední útěk Jeronýma Pražského". Produkce chce snímkem o Komenském oslovit také zahraniční diváky. V roce 2021 by měla být vyrobena anglická a švédská jazyková verze, následně budou distribuovány v zahraničí, uvedla Hladká.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď