Filmař Besson nebude stíhán kvůli obvinění ze znásilnění, potvrdil odvolací soud

foto Francouzský režisér Luc Besson.

Paříž - Odvolací soud v Paříži potvrdil, že francouzský režisér, producent a scenárista Luc Besson nebude stíhán kvůli obvinění z opakovaného znásilnění, které proti němu před více než čtyřmi lety vznesla belgicko-nizozemská herečka Sand Van Royová. Informoval o tom deník Le Monde.

Soud nižší instance žalobu v prosinci zamítl. Van Royová se poté odvolala. Herečka po dnešním verdiktu uvedla, že se v tomto případu znovu odvolá ke kasačnímu soudu, který přezkoumává, zda byly při dřívějších rozsudcích dodrženy soudní a právní postupy. Pokud shledá, že dodrženy nebyly, kauzu může vrátit zpět k soudu nižší instance.

Třiašedesátiletý Besson obvinění odmítá. "Soud potvrdil nevinu mého klienta. Tucet procesních iniciativ paní Van Royové skončilo stejným způsobem. Luc Besson lituje těchto čtyř ztracených let," řekl po jednání jeho právník Thierry Marembert.

Čtyřiatřicetiletá herečka a modelka na vlivného filmaře podala trestní oznámení v květnu 2018 poté, co se s ním setkala v jednom pařížském paláci. Vyšetřovatelům sdělila, že s Bessonem udržovala intimní vztah už asi dva roky, ale že se k tomu cítila být nucena kvůli jejich pracovním vazbám. Dva měsíce poté podala Van Royová na Bessona další trestní oznámení za znásilnění, které se podle ní stalo před více než dvěma lety.

Pařížská prokuratura obvinění v roce 2019 zamítla, načež právník Van Royové podal stížnost na uspěchanost a neúplnost původního vyšetřování. Případ se dostal před nového soudce, který se kauzou začal zabývat od začátku.

Režiséra Brutální Nikity, Leona nebo Pátého elementu pak z nevhodného chování nebo sexuálního obtěžování podle serveru Mediapart obvinilo dalších osm žen. Činy byly z valné většiny promlčeny a Besson je rázně odmítá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď