Film Zátopek bude mít projekci ve Varech a premiéru v srpnu

foto Zpustlý fotbalový stadion za Lužánkami se přenesl v čase i prostoru pro natáčení filmu Zátopek o fenomenálním běžci dlouhých tratí Emilu Zátopkovi. Filmaři 30. srpna 2019 v Brně natáčeli druhým dnem.

Praha - Po letních olympijských hrách v Tokiu, které skončí 9. srpna, bude mít premiéru film Davida Ondříčka Zátopek. S filmem mají jeho tvůrci mezinárodní ambice, ještě před premiérou bude mít velkou projekci na festivalu v Karlových Varech. Na setkání s novináři to řekli zástupci jedné ze společností, která film podpořila.

Životopisné drama Zátopek se na plátnech kin objeví 13. srpna. Na 19. září pak připadá výročí narození atletické legendy a čtyřnásobného olympijského vítěze ve vytrvalostním běhu. Před kamerou se sešli Václav Neužil mladší, Martha Issová nebo Anna Schmidtmajerová. Zátopek dostal podporu Státního fondu kinematografie a k němu se přidala i energetická firma innogy.

Ta z filmů, které na plátna českých kin přijdou v příštím roce, podpořila také film Modelář Petra Zelenky a Bourák Ondřeje Trojana a dokument Jany Počtové K2 vlastní cestou o horolezkyni Kláře Kolouchové. Modelář a Bourák mají také podporu fondu kinematografie.

Video: V Brně se natáčí Zátopek, stadion za Lužánkami se přenesl v čase
30.08.2019, 17:20, autor: ČTK/Zdeněk Meitner, zdroj: ČTK

Firma innogy české kinematografii přispěje příští rok celkem částkou 25 milionů korun. Za 14 let pomohla vzniknout více než 75 celovečerním filmům, z těch letos podpořených sklidilo Nabarvené ptáče mezinárodní úspěch a Teroristka a Poslední aristokratka patří k těm navštěvovanějším českým filmům. Ale i Marhoulův velkofilm podle světového bestselleru bude mít v Česku brzy stotisícovou návštěvnost. Po světové premiéře v Benátkách se spekuluje o jeho soutěži na festivalu Berlinale v únoru.

V příštím roce innogy opět podpoří Ceny české filmové kritiky, Českého lva a filmový festival Karlovy Vary. Mluvčí firmy Martin Chalupský dnes ČTK řekl, že festival podpoří stejnou částkou jako loni.

Energetická skupina innogy je největším distributorem plynu v Česku. Loni byl čistý zisk její české pobočky devět miliard korun.

Největším podporovatelem tuzemské filmové tvorby je Státní fond kinematografie, který na podporu českého filmu ročně má k dispozici 300 milionů korun, z toho přes 200 milionů jde na vznik nových filmů. Největší hrané filmy sdružují podporu od fondu a ze soukromých peněz.

Společnost innogy také spolupracuje s Českou televizí a Barrandov Studio v činnosti Filmové nadace, která každoročně vyhlašuje soutěž pro nejlepší scénáře, které díky odměně mají větší šanci na realizaci.

Bylo tomu tak třeba v případě psychologicky laděného filmu Modelář režiséra a scenáristy Petra Zelenky, jehož premiéra je naplánovaná na únor 2020. Děj pojednává o dvou mladých mužích, kteří provozují malou firmu s létajícími drony. Zelenka dnes řekl, že spíše než drony ho zajímají podivíni, který se jimi zabývají. Černá hudební komedie Bourák v režii Ondřeje Trojana a s jeho bratrem Ivanem v jedné z hlavních rolí bude mít premiéru v květnu. O finanční podporu innogy zažádali pro příští rok producenti tří desítek připravovaných filmů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď