Film Problémissky popisuje Miss World 1970

foto Foto z filmu Problémissky. Vlevo je Keira Knightleyová, vpravo Gugu Mbatha-Rawová.

Praha - Britský snímek Problémissky vychází ze skutečných událostí kolem narušení soutěže Miss World v roce 1970, za kterým stálo rodící se Hnutí za osvobození žen. Komediální drama režisérky Philippy Lowthorpeové nestraní žádné ze stran konfliktu mezi ženskými aktivistkami a účastnicemi soutěže krásy, který se přenesl do přímého přenosu televizní show s více než 100 miliony diváky po celém světě. Film, v němž hlavní aktivistku Sally Alexanderovou ztvárnila Keira Knightleyová, uvede distribuční společnost Bioscop v tuzemských kinech od 28. května.

"Problémissky je film o soutěži Miss World roku 1970 vyprávěný z několika různých hledisek," uvedla režisérka Lowthorpeová. "Hlavní důraz je však kladen na dvě skupiny: na mladé ženy, které se rozhodly narušením soutěže sdělit světu své poselství o svobodě a rovnosti a na mladé ženy, které se přihlásily do soutěže krásy, aby využily příležitosti, kterou jim Miss World nabízela a které doufaly, že je ve světě proslaví," dodala.

"Na scénáři se mi nejvíc líbilo, že celou událost zobrazuje ze tří různých hledisek," podotkla Knightleyová. "Danou událost vidíme z pohledu aktivistek, z pohledu Boba Hopea - moderátora Miss World a z pohledu soutěžících dívek."

Miss World konaná v roce 1970 v Londýně, kterou moderoval britský komik Bob Hope (Greg Kinnear), budila kontroverze už tím, že organizátoři povolili účast dvěma ženám z Jihoafrické republiky, která byla v té době bojkotována kvůli apartheidu. O daleko větší rozruch se však postarala feministické aktivistky z Hnutí za práva žen, které prohlašovaly, že soutěže krásy dehonestují a ponižují ženy. Vystoupení feministek v přímém přenosu nakonec téměř zastínilo pozoruhodný fakt, že korunku Miss World poprvé nezískala běloška.

Scenáristka Rebecca Fraynová ve filmu dává prostor Alexanderové a Jo Robinsonové (Jessie Buckleyová) z Hnutí za osvobození žen i vítězce soutěže z roku 1970 Miss Grenada Jennifer Hostenové (Gugu Mbatha-Rawová). "Při čtení scénáře jako by ve vzduchu okolo mě něco explodovalo. Ten příběh je plný humoru a vtipu. Bylo by snadné brát královny krásy jako oběti, ale pro mnoho žen byla Miss World příležitostí. A pro ženy jiné barvy pleti dvojnásobná," podotkla Mbatha-Rawová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď