Film o fotbalistovi Janu Kollerovi uvedou kina 3. února, TV na podzim, kdy je MS

foto Režisér Petr Větrovský (vpravo) a bývalý fotbalista Jan Koller představili 5. ledna 2022 v Praze film Jan Koller - Příběh obyčejného kluka.

Praha - Filmu Petra Větrovského o fotbalistovi Kollerovi uvedou tuzemská kina od 3. února pod názvem Jan Koller - Příběh obyčejného kluka. Česká televize připravuje vysílání snímku na podzim, u příležitost letošního fotbalového mistrovství v Kataru. Na filmu spolupracoval i Kollerův bývalý klub Borussia Dortmund. Větrovský nenatočil snímek pouze o kopané, přestože se v něm objeví řada domácích a světových fotbalových hvězd, ale i o soukromém životě hráče, který se z amatéra stal hráčem světové úrovně. Novináře o tom dnes informoval režisér a producent Větrovský.

Fotogalerie

"Diváci se mohou těšit na můj příběh, který je neobvyklý, protože jsem šel jinou cestou než spousta jiných hráčů. Takže je to spíše takový návod pro začínající fotbalisty, že není třeba se vzdávat, musí se bojovat a jít si za svým snem," řekl ČTK Koller.

Pražský rodák začínal s fotbalem jako brankář v jihočeské Smetanově Lhotě, v roce 1994 si ho z divizního Milevska už jako útočníka nečekaně vytáhla Sparta.

Filmaři natáčeli v šesti Evropských zemích a a podle Větrovského se všude setkávali s velkým respektem vůči Kollerovi. "Vedeme jednání o různých formách uvedení filmu v Německu nebo Rakousku, po podobných sportovních dokumentech je hlad," uvedl Větrovský, bývalý funkcionář klubu 1.FK Příbram.

Ve filmu se objeví mnoho Kollerových spoluhráčů, například Tomáš Galásek, Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický, Petr Čech, Karel Poborský a další. Větrovský podotkl, že se v dokumentu Koller otvírá více, než od něho čekal. Režiséra, který zaznamenal úspěch s dokumentárním filmem Attila o slovenském zápasníkovi Attilu Véghovi, podle jeho slov na Kollerovi fascinuje jeho světová nezaměnitelnost.

"Pořád se cítím jistější na sportovním než filmovém poli," prohlásil Koller, který v září 2009 ukončil svou reprezentační kariéru. Během své profesionální kariéry prošel hráč přezdívaný "Dino" Spartou, Lokerenem, Anderlechtem, Dortmundem, Monakem, Norimberkem, Samarou a Cannes. V nejvyšších soutěžích nastřílel celkem 180 gólů, mistrovské tituly získal kromě ČR i v Belgii a Německu. V roce 1999 vyhrál domácí anketu Fotbalista roku, o rok později byl vyhlášen nejlepším hráčem belgické ligy.

Rekordman v počtu branek vstřelených v dresu národního týmu Koller ve svých osmačtyřiceti letech stále hraje amatérsky fotbal a hokej. Více než dvoumetrový útočník patřil i k největším oporám národního týmu, s nímž si zahrál na jednom světovém a třech evropských šampionátech. Člen Klubu ligových kanonýrů a s 55 góly historicky nejlepší střelec české reprezentace debutoval až v necelých 26 letech v únoru 1999 proti Belgii a hned se postaral o jediný gól utkání. Nejslavnější chvíle zažil na Euru 2004 v Portugalsku, kde spanilou jízdu svěřenců trenéra Brücknera ukončila až smolná porážka v semifinále s Řeckem.

Letošní mistrovství světa ve fotbale se uskuteční netradičně až od 21. listopadu do 18. prosince. Česko zatím nemá účast zajištěnou, zabojuje o ní v březnové baráži. Zatím naposledy se národní tým včetně Kollera představil na mistrovství světa v roce 2006 v Německu, kdy nepostoupil ze základní skupiny. Koller se hned v prvním zápase s USA zranil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď