Film Narušitel systému ukazuje, jak moc chybí dětem funkční rodina

foto Německá režisérka Nora Fingscheidtová pózuje 23. září 2019 v Praze po předpremiéře svého filmu Narušitel systému. Snímek je německým kandidátem na Oscara a držitelem Stříbrného medvěda z letošího Berlinale. Do českých kin přijde 3. října.

Praha - Ve třech projekcích uvedl dnes pražský Edison Film Hub v premiéře německý film Narušitel systému. Projekcí filmu, který Německo vyslalo do soutěže o letošního Oscara, se zúčastnila i jeho režisérka Nora Fingscheidtová. Film o dívce s problémovým chováním natočila jako svůj debut. Strhující příběh dítěte, se kterým si nevědí rady ani sociální pracovníci, je svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce.

Devítiletá hrdinka filmu Narušitel systému je v počátku zdánlivě bezdůvodně agresivní a neschopná sociální interakce. Postupně se divák dozvídá, že její postoj ke světu má kořeny v rodině. Její matka nezvládá péči o ni a dává přednost mladším dětem a partnerovi, který není dívčiným otcem.

Snímek Narušitel systému bude v nominacích na Oscary v kategorii cizojazyčných filmů soutěžit s projektem Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Podobně jako tvůrce českého aspiranta na prestižní cenu řešila Fingscheidtová, zda snímek nebude mít devastující vliv na jeho protagonistu. "Věděla jsem, že bude těžké najít představitelku role. Sama bych to svému synovi nedovolila," řekla dnes režisérka divákům. Obavy o osud dívky, která ztvárnila dítě poznamenané lhostejností nejbližších, ale diváci podle Fingscheidtové mít nemusí. "Hlavní hrdinka je zdravá a spokojená a právě natáčí film s Tomem Hanksem," ujistila režisérka.

Hlavní hrdinka snímku, devítiletá Benni, je ve spisech vedena jako narušitel systému. Děvče, které nezapadá do struktury německých sociálních služeb, je plné nezvladatelné zloby namířené proti všem, kdo jsou v jejím světě překážkou návratu zpět domů k mamince. Pokud si dokáže s někým utvořit pouto, je rychle zpřetrháno, ale především stále touží po své matce. Když jí v závěru slíbí, že se k ní vrátí, a slib nesplní, zasadí dívence fatální ránu.

Režisérka dnes řekla, že jedním z impulsů pro ni bylo, když se dozvěděla, že i čtrnáctileté dítě se může v Německu dostat do útulku pro lidi bez domova, pokud se o ně němá kdo postarat. Tam se také setkala s termínem narušitel systému a potkala mnoho lidí podobných vychovateli, který se ve filmu snaží pomoci hlavní hrdince i na úkor vlastní rodiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď