Film Dokud se tančí vstoupí do kin 11. května

foto Foto z filmu Dokud se tančí.

Praha - Švédsko-gruzínský film Dokud se tančí uvede 11. května do českých kin nová distribuční značka Queer Kino. Na loňském festivalu Mezipatra, který nabízí snímky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT), film režiséra Levana Akina získal diváckou cenu. ČTK o tom za Queer Kino informovala Leonora Nushi.

Drama Dokud se tančí bude jednou z prvních premiér v českých kinech, která částečně obnovují svůj provoz od 11. května. Mezi nejzásadnější podmínky jejich otevření patří omezení počtu diváků v sále na maximálně 100 lidí, vynechání každé druhé řady a možnost v jednotlivých řadách prodat nejvýš dvě sedačky vedle sebe. Nutností je i dostatek dezinfekce, roušky personálu i návštěvníků a preference prodeje lístků přes internet.

Snímek Dokud se tančí vypráví příběh mladého folklorního tanečníka Meraba, jehož snem je vystupovat v zahraničí. Tradiční tance, které jeho soubor praktikuje, odrážejí duši pravoslavného národa, tradiční genderové role a rodinné hodnoty. Když se na tréninku objeví atraktivní tanečník Irakli, Merabův svět se otřese v základech. Stojí před novým rivalem a je konfrontován s přitažlivostí k jinému muži.

Švédský režisér Akin se ve filmu dotýká témat, která nejsou v Gruzii zcela přijatelná. Jeho uvedení doprovázely protesty ze strany konzervativních politických stran a bojkot církve. Protestující také znemožňovali lidem vstup do kinosálu.

Kromě divácké ceny na festivalu Mezipatra získalo drama cenu za nejlepší film na filmovém festivalu v Oděse či cenu za nejlepší režii na festivalu v Sarajevu.

Queer Kino je nově vzniklou distribuční značkou filmového festivalu Mezipatra. Dosud představila publiku v České republice filmy Zatoulaný francouzského režiséra Camilla Vidal-Naqueta a kanadský snímek Matthias a Maxime (Xavier Dolan).

Na 11. května jsou připraveny i další premiéry. V kinech se objeví dokument 11 barev ptáčete režiséra Vojtěcha Kopeckého, které je pohledem za oponu natáčení filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Kina uvedou také americký válečný snímek Nejvyšší pocta nebo francouzský rodinný film Zapomenutý princ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď