Fico chce udržet v koalici stranu žádající demisi ministra vnitra

foto Ilustrační foto - Slovenský premiér Robert Fico přichází na slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico chce, aby v koalici zůstala strana Most-Híd, která v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka vybídla k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Vyplývá to z dnešního Ficova vyjádření před novináři. Kaliňák, který je také místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), rezignaci na vládní funkci v uplynulých dnech opakovaně odmítl. Slovenská opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě,

"Budeme nabízet taková řešení, aby Most-Híd mohl pokračovat ve vládě. Vnímám realitu a jsem připraven o věcech hovořit," řekl Fico na tiskové konferenci. Dodal, že koalice bude jednat příští týden po návratu jejích zástupců ze zahraničí. Podle médií je na dovolené předseda nejmenší koaliční strany Most-Híd Béla Bugár.

Fico opět kritizoval prezidenta Andreje Kisku, který v neděli navrhl zásadní rekonstrukci vlády nebo předčasné volby jako způsob řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky. Prezident kvůli tomu dnes zahájil konzultace se zástupci parlamentních stran.

"V prezidentském paláci začíná scénář, který má jednoznačně za cíl změnit mocenské poměry ve státě a negovat výsledky regulérních parlamentních voleb. Hlava státu se touto iniciativou propůjčila k opoziční hře, jejímž výsledkem nemá být stabilita státu, ale naopak chaos a předčasné volby," řekl Fico, který má s Kiskou napjaté vztahy a kterého Kiska před čtyřmi lety porazil v rozhodujícím kole přímé volby prezidenta.

Kiska jako první přijal dopoledne zástupce opozičního hnutí Jsme rodina-Boris Kollár a odpoledne vedení protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Zástupci obou hnutí, které mají ve sněmovně dohromady 24 poslanců, se po schůzce s hlavou státu vyslovily pro vypsání předčasných voleb.

Po demisi ministra kultury Marka Maďariče, který rezignoval kvůli vraždě novináře, slovenský prezident odpoledne pověřil vicepremiéra pro investice a informatizaci Petera Pellegriniho dočasným vedením ministerstva. Místopředseda Směru-SD Pellegrini novinářům řekl, že jedním z kandidátů na nového ministra kultury je poslanec této nejsilnější vládní strany a Ficův poradce Erik Tomáš.

Slovenský premiér v uplynulých dnech obvinil prezidenta i z destabilizace země a kritizoval hlavu státu za její loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem v New Yorku. Nejen opozice, ale i představitele vládní strany Most-Híd za to Fica kritizovali. Například ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně strany Most-Híd Lucia Žitňanská označila Ficovy výroky za neakceptovatelné a nepřípustné.

Slovenský týdeník Trend po zmiňovaných výrocích Fica na Kiskovu adresu na svém webu napsal, že nebude zveřejňovat informace z brífinků premiéra, na kterých předseda vlády nedává prostor novinářským dotazům a věnuje se konspiracím. Na dnešní tiskové konferenci na rozdíl od předchozích brífinků Fico povolil novinářům položit tři otázky.

Slovenská opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Tři opoziční strany na Slovensku chtějí vyvolat hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Roberta Fica v souvislosti s politickou krizí v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Na prosazení svého návrhu ale nemá opozice v parlamentu dostatek hlasů. Většina opozičních stran už dříve vybídla Fica, aby prosadil odvolání ministra vnitra a policejního prezidenta, což se nestalo.

"Slovensku nepomohou kosmetické změny, ale zásadní obnova důvěry v instituce, ve spravedlnost. Nepotřebujeme v čele vlády člověka, který šíří konspirace a rozděluje společnost," řekla poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová na tiskové konferenci, které se zúčastnilo vícero opozičních poslanců. Podle OĽaNO v současnosti již nestačí odvolat ministra ministra a šéfa policie.

Zatím není známo, kdy se mimořádná schůze parlamentu o vyslovení nedůvěry kabinetu uskuteční. Předseda sněmovny ji musí svolat do sedmi dnů od podání návrhu. Opozice chce vyčkat do skončení konzultací, které dnes odstartoval prezident Andrej Kiska se zástupci parlamentních stran. Hlava státu se dříve vyslovila pro zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.

Odvolání Roberta Kaliňáka z postu ministra vnitra požaduje také koaliční strana Most-Híd. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico v reakci řekl, že nabídne taková řešení, aby Most-Híd zůstal ve vládě. Jednání špiček koalice se očekává příští týden.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách podnikatele Antonina Vadaly na blízké spolupracovníky Fica. Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď