Fiala odeslal Zemanovi návrh na jmenování Síkely, se kterým se předtím sešel

foto Designovaný premiér Petr Fiala (vpravo; ODS) se 30. listopadu 2021 v Praze setkal s kandidátem Starostů a nezávislých na ministra průmyslu Jozefem Síkelou.

Praha - Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) dnes odpoledne odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Jozefa Síkely ministrem průmyslu a obchodu. ČTK o tom informoval mluvčí občanských demokratů Václav Smolka. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK potvrdil, že Zeman návrh obdržel. V předchozím návrhu figuroval původní kandidát Starostů a nezávislých (STAN) Věslav Michalik, který se však minulý týden kandidatury vzdal kvůli spekulacím o svém podnikání. Fiala se dnes se Síkelou sešel a probral s ním priority ministerstva průmyslu.

Fiala po oznámení nové nominace STAN v pondělí uvedl, že Síkela je zkušený manažer s dlouholetou praxí, a doplnil, že se s ním brzy sejde, aby probrali jeho plány v úřadu. "Sešel jsem se dnes s panem Jozefem Síkelou, abychom společně probrali priority ministerstva průmyslu a obchodu. Jsem rád, že naše názory na problematiku resortu se shodují," uvedl Fiala po schůzce ve Sněmovně na twitteru.

Síkela ČTK napsal, že poděkoval premiérovi za důvěru a informoval ho, že se na spolupráci s ním velmi těší. "Velice si vážím toho, že pan premiér mnou předložené priority podpořil a že jsme našli ve všech diskutovaných oblastech shodu," uvedl.

Později Fiala odeslal nový návrh prezidentovi, informoval Smolka. Původní návrh vládní sestavy s Michalikovým jménem předložil Fiala prezidentovi 17. listopadu. Hlava státu se tento týden začala se všemi ministerskými kandidáty postupně scházet na zámku v Lánech.

Síkela je manažer, bankéř a investor. Má za sebou 30 let v bankovnictví ve střední a východní Evropě, byl i členem představenstva rakouské Erste Group. V pondělí uvedl, že Česko čeká řada globálních výzev. "Stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí," řekl. Na ministerstvo chce přinést moderní přístupy.

Michalik se nominace vzdal minulý čtvrtek po sérii informací médií o svém podnikání. Novinářům řekl, že potenciální střet zájmů kolem solárních elektráren by mohl před jmenováním ministrem vyřešit jejich prodejem. Podnikání jeho rodiny na Kypru podle něj bylo legální, ale kvůli tomu, že má v Česku negativní pověst, nechtěl budoucí vládu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN zatěžovat dlouhodobými diskusemi o svém podnikání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď