Fiala: Pandemii předvídat nelze, očkování proti chřipce doporučuji

foto Radovan Fiala, vedoucí redaktor projektů www.chripka.cz a www.pandemie.cz

Na dotazy čtenářů k tématu prasečí chřipka, očkování, prevence a pandemie odpovídal Radovan Fiala, lékař a spolutvůrce projektů www.chripka.cz a www.pandemie.cz.

Bedrunka: Dobry den. Chystame se letet z Finska do Ceske republiky zacatkem prosince. Letenky jsou jiz koupene. Budou v tu dobu existovat nejaka karantenni opatreni na letistich? Napr. rentgeny, ktere snimaji teplotu tela... Ve Finsku ocekavaji epidemii, ze snad kazdy treti na tuto chripku onemocni tento podzim. Neni to opravdu prehnana panika?! Jak pak prakticky vypada takova karantena v letistnich prostorech? Moc dekuji za odpoved a preji pevne zdravi.
Odpověď: Dobrý den. Konkrétní epidemiologickou situaci v České republice na začátku prosince nelze předem odhadnout. Z toho důvodu se nelze vyjádřit ani k event. karanténním opatřením. Dá se předpokládat, že v té době se začne projevovat vyšší výskyt tzv. sezónní chřipky, panují obavy ze současného výskytu onemocnění vyvolaných pandemickým virem (H1N1) 2009. V případě vzniku epidemie je jedním ze základních opatření i omezení pohybu osob a provozu některých zařízení. Opatření, která lze očekávat na letištích a se kterými je možné setkat se ve státech s vysokým výskytem nákaz pandemickým virem (H1N1) 2009 již dnes, spočívají např. v použití tzv. termokamer. Tato zařízení nevyzařují rentgenové paprsky. Kamera zachycuje dlouhovlnné tepelné záření a její čip ho zobrazí na barevné škále. Toto „vyšetření“ je však jen orientační, diagnózu chřipky nestanovuje, slouží pouze k hrubé selekci v místech se zvýšeným pohybem osob. Osoby, které vykazují zvýšenou teplotu, mohou být poté podrobeny dalšímu vyšetření. Toto opatření bylo již na pražském letišti jednou přijato v souvislosti s návratem turistů z Mexika v květnu tohoto roku. Plán počítal s tím, že po příletu na letiště budou pasažéři orientačně vyšetřeni a rozděleni do tří skupin - bez příznaků, s nejednoznačnými příznaky a cestující s příznaky. Druhé skupině měla být nařízena domácí karanténa do doby potvrzení či vyvrácení onemocnění, osoby zařazené do třetí skupiny měly být izolovány ve speciálním izolačním stanu a poté převezeny na specializované infekční oddělení. Znovu však opakuji, že konkrétní situaci a z ní vyplývající opatření v prosinci nelze nyní předjímat.

Babe: Pane doktore, jste očkovaný proti chřipce? Normální nebo prasečí?
Odpověď: Dobrý den. Očkován zatím nejsem. O konkrétní formě očkování zdravotníků vakcínou proti prasečí chřipce se dosud jedná. Určitě však plánuji očkování proti sezónní chřipce.

Petr z Brna: Dělají se testy na prasečí chřipku i jinde než v Praze na Bulovce?
Odpověď: Dobrý den, diagnostiku chřipky (resp. odběr materiálu) lze provést v jakékoliv ordinaci praktického lékaře. Odebrané vzorky jsou poté zasílány k vyšetření do Národní referenční laboratoře pro chřipku, která se nachází v Praze.

Jana Jirčíková: Chtěla bych se zeptat, jestli je očkování bezpečné pro těhotné, případně zda existuje alternativní způsob ochrany proti chřipce. Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Vliv očkování proti chřipce na vývoj plodu obecně znám není. Očkování v těhotenství možné je. Nedoporučuje se však provádět jej v prvním trimestru (1. třetině těhotenství). V takových případech se očkování provádí, pouze pokud je to nezbytně nutné. Očkování poskytuje nejlepší ochranu proti chřipce. Pro další opatření bych si Vás dovolil odkázat na naše internetové stránky.

J.P.: Dobrý den, již několik týdnů se marně snažím zjistit, zda je prasečí chřipka nebezpečnější, než běžná chřipka, nebo nikoliv. Jestli se nepletu, tak úmrtnost na prasečí chřipku je okolo 1%, a to vůči potvrzeným případům - takže asi bude mnohem nižší. Jak je to s běžnou chřipkou? Kolik lidí onemocní a kolik zemře na běžnou sezónní chřipku?Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Díky svému každoročnímu výskytu si tzv. sezónní chřipka získala nálepku banálního onemocnění. Striktně matematicky vzato, je však tato „běžná“ chřipka oproti své mladší „mexické sestře“ mnohem větším zabijákem. Z evropských statistik vyplývá, že chřipkou ročně onemocní 25 až 50 milionů obyvatel Evropské unie, zemře na ni podle závažnosti epidemie 40.000 až 220.000 lidí. Čísla z celosvětových dlouhodobých statistik ukazují, že virem chřipky se každoročně nakazí asi 5 až 20 % populace. Umře 250 až 500 tisíc lidí. V Česku na následky chřipky každoročně zemře kolem 2000 lidí.

Petr Arnar z Liberce+: Dobrý den! Je mi 45 let, v dospělosti jsem nikdy neměl chřipku. Měl bych se proto nyní nechat proti chřipce očkovat?
Odpověď: Dobrý den. Očkování proti tzv. sezónní chřipce obecně lze doporučit. Jde o nejefektivnější způsob jak se chřipce vyhnout. U zdravých dospělých očkování zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech případů, u mladých lidí je efektivita větší než 90 procent. I když toto očkování nechrání proti tzv. mexické chřipce, lze očekávat, že v případě nákazy bude onemocnění probíhat mírněji. U neočkované osoby naopak může dojít k onemocnění sezónní chřipkou, která organismus oslabí a při event. nákaze pandemickou chřipkou H1N12009 může mít potom toto onemocnění daleko těžší průběh. Vhodnost očkování právě u Vás závisí i na Vašem aktuálním zdravotním stavu, event. přidružených chorobách apod. Doporučuji poradit se s Vaším praktickým lékařem.

Marie Jíšová: Zajímá mne, co když lékař prasečí chřipku nerozpozná? Jaká je pravděpodobnost, že bez podání účinných antivirotik, bude pro člověka smrtelná? Díky za vaši odpověď. Jíšová
Odpověď: Dobrý den. Zdaleka ne všechny nákazy je nutné léčit antivirotiky. Ta jsou vyhrazena pro případy s těžkým průběhem. Podle odhadů může být počet hlášených případů tzv. mexické chřipky jen zlomkem skutečného počtu nakažených. V případě mírného průběhu lze chřipku vyvolanou virem Pandemic (H1N1) 2009 zaměnit za běžnou chřipku a stejně tak ji léčit symptomaticky, aniž by hrozily smrtelné komplikace.

Kamila: Dobrý den, doporučujete očkování proti běžné chřipce? Dvakrát jsem ho absolvovala a pokaždé jsem měla zdravotní problémy celou zimu. Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Očkování proti sezónní chřipce rozhodně doporučuji. Jde o nejlepší způsob ochrany. Často lze slyšet stížnosti, že lidé i přes očkování chřipkou onemocněli. Ochrana poskytovaná očkováním je vysoká, samozřejmě však ne stoprocentní. Ve zmíněných případech se však ve většině případů jedná o obecně rozšířený omyl. Vedle chřipkového viru se však v sezóne lze setkat s celou řadou jíných respiračních virů, které vyvolávají tzv. chřipkovitá onemocnění (flu-like). Proti nim vakcína samozřejmě nechrání. Je také otázkou, do jaké míry Vaše problémy mohly souviset s očkováním. doporučoval bych konzultovat vhodnost očkování s Vaším praktickým lékařem.

Jan: Dobrý den, z čeho konkrétně plyne nebezpečí mexické chřipky?
Odpověď: Dobrý den. Riziko tzv. mexické chřipky spočívá v tom, že je vyvolána novým druhem viru. Virus označovaný jako Pandemic (H1N1) 2009 v sobě zahrnuje virové kmeny lidské, prasečí a ptačí chřipky. Většina lidí proti němu má nízkou odolnost. Díky tomu dochází k rychlému šíření viru. Všechna hlášená onemocnění v našich podmínkách probíhala mírně a bez závažných komplikací. Z údajů Světové zdravotnické organizace však vyplývá, že mexická chřipka na rozdíl od sezonní chřipky, která nejvíce doléhá na seniory, mnohem častěji zasahuje mladé lidi. V nejtěžších případech způsobuje vážné selhání dýchacího ústrojí, které bez adekvátní péče končí úmrtím. Existují oprávněné obavy, že další mutace viru může změnit jeho vlastnosti a následně vyvolat onemocnění s mnohem závažnějším průběhem. Kdy nebo jestli vůbec k takové mutaci dojde nelze předem odhadnout.

Andrej: Dobry den,existuji nejaké pandemicke oblasti,kterym by se měl turista kvůli praseci chripce pri cestování radeji vyhnout?
Odpověď: Dobrý den, z doporučení Minsiterstva zdravotnictví ČR vyplývá, že cestování do oblastí s nahlášenými případy výskytu onemocnění Pandemic (H1N1) 2009 není na základě doporučení WHO a ECDC a vzhledem k mírnému průběhu onemocnění omezeno. Záleží na vlastním uvážení, zda budete či nebudete do oblastí zvýšeného výskytu Pandemic (H1N1) 2009 cestovat. Vždy je ale důležité přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Lukáš Doupal: Dobrý den, mám 14ti denní dceru spolu s 3letým synem. 23.9. letím do Paříže na 3 dny pracovně. Pokud na sobě ucítím klasické příznaky nachlazení či chřipky v dnech cesty/těsně po, co radíte, nejezdit vůbec domů a zůstat někde v hotelu než se to vyvrbí?
Odpověď: Dobrý den. Inkubační doba se v případě chřipky pohybuje v rozmezí jednoho až sedmi dnů. Virus Pandemic (H1N1) 2009 má podle dosavadních pozorování stejné vlastnosti, pokud jde o šíření, jako virus sezónní chřipky. Podle toho by nemocní dospělí mohli nakazit ostatní přibližně po dobu pěti dnů od prvních příznaků onemocnění, děti jsou infekční asi 7 dní od prvních příznaků onemocnění. Doporučuje se ovšem považovat každého za infekčního po celou dobu, kdy vykazuje příznaky onemocnění. Pokud se během sedmi dnů po vašem návratu z cesty objeví horečka (38°C nebo více) a chřipkové příznaky, měla byste okamžitě kontaktovat lékaře a informovat ho o tom, že jste nedávno přicestovala. Existuje celá řada osobních opatření, kterými je možné omezit riziko nákazy chřipkou. Kromě důsledné hygieny a používání jednorázových papírových kapesníků se často zmiňuje použití ochranných roušek. Používání roušek osobami, u nichž se projevují příznaky chřipky, může přispívat k zachycování respiračních sekretů při kýchání či kašli a snížit riziko infekce při blízkém kontaktu. Blíže viz doporučení na našich internetových stránkách.

Jiřina: Jak je pravděpodobné, že se nakazíte prasečí chřipkou přes klimatizaci v letadle, kde je někdo z pasažérů nakažený?
Odpověď: Dobrý den. Přenos viru Pandemic (H1N1) 2009 probíhá stejným způsobem jako sezónní chřipka - především kapénkami vznikajícími při kýchání nebo kašli. Někdy se lidé mohou nakazit taktéž dotekem místa infikovaného virem a následného přenosu do úst nebo nosu. Nedokáži se fundovaně vyjádřit k event. zabezpečení klimatizace v letadlech např. filtry. Obecně však platí, že riziko nákazy se zvyšuje při vysoké koncentraci lidí na jednom místě. Pravděpodobnost nákazy během cesty letadlem (ale stejně tak i autobusem nebo metrem nebo např. v divadle) tedy existuje.

Andrea: Chtela bych se Vas zeptat, cim je H1N1 tak vyjimecna od normalni chripky (krome toho, ze nakazi dvakrat vice lidi a ze pry vytlacuje normalni chripku)? A jak je to s bezpecnosti onoho ockovani? V diskuzich se siri nazory, ze je to neotestovane a nebezpecne.
Odpověď: Dobrý den. Tzv. chřipkových virů existuje celá řada. Nelze říct, že by jeden virus „vytlačoval“ jiný. V podzimních a zimních měsících se očekává příchod tzv. sezónní chřipky. Výjimečnost chřipkového viru Pandemic (H1N1) 2009 spočívá v jeho schopnosti rychlého šíření. Jde o nový virus, který zahrnuje virové kmeny lidské, prasečí a ptačí chřipky, a proti kterému má většina lidí nízkou odolnost. Bezpečnost nové vakcíny je diskutovaným tématem. Očkování proti chřipce sebou nese určité riziko rozvoje neurologických komplikací, nejobávanější z nich je tzv. syndrom Guillain-Barre. Odstrašujícím případem je aféra spojená s očkováním novou vakcínou proti prasečí chřipce ve Spojených státech v roce 1976. Na následky nežádoucích účinků očkování tehdy zemřelo 25 osob, zatímco na následky virového onemocnění jen jeden člověk. Tento druh nežádoucí reakce se může vyskytnout i u běžných vakcín, patří však do kategorie tzv. velmi vzácných (výskyt < 0,01%). Je pravda, že na rozdíl od vakcín proti běžné sezónní chřipce vzniká vakcína v jiných podmínkách, na její testování je menší prostor. Na druhou stranu, příprava jakékoliv očkovací látky podléhá přísným kontrolám a vychází z předchozích zkušeností s tzv. modelovými vakcínami s ověřenou bezpečností. V průběhu srpna probíhaly testy vakcín na zdravých dobrovolnících, jejich zveřejnění a následná registrace vakcín se předpokládá do konce září.

Šůcha: Jaká je podle vás nejlepší prevence před prasečí chřipkou?
Odpověď: Dobrý den. Způsoby prevence souvisí se způsobem přenosu. Chřipka je virová infekce, mezi lidmi šíří především kašlem, kýcháním nebo přímým či nepřímým kontaktem se sekrety dýchacích cest nakažených osob, které jim zůstaly na rukou či oblečení. K základním doporučovaným opatřením proto patří vyhýbat se blízkému kontaktu s nakaženými (resp. v době probíhající epidemie vynechat hromadné akce spojené s koncentrací většího počtu lidí) a dodržování zásad osobní hygieny (časté mytí rukou, omezit dotyky úst, očí a nosu).

Jaroušek M. : Dobrý den, jak nejlépe ochránit malé dítě (2 roky) před chřipkou? Děkuji
Odpověď: Dobrý den. Vakcínou proti chřipce lze imunizovat již děti starší 6 měsíců. V přípdě menších dětí lze však úspěšně aplikovat i jiné formy prevence nákazy - např. zamezit kontaktu s virem omezením návštěv nebo pobytu v prostorách s vyšší koncentrací osob.

Petr: Dobrý den, podle WHO a ECDC je primárním zdrojem infekce přenos kontaktní - dotknu se rukama virem zamořeného povrchu a pak se dotknu obličeje nebo přenesu virus dotekem ruky na některou další plochu, ze které pak virus "sejme" někdo jiný. Proto je doporučením č. 1 časté a důkladné mytí rukou a nedotýkat se obličeje. Pak se doporučuje často používat desinfekční alkoholové gely.Až jako druhý zdroj nákazy v pořadí se udává kapénková, resp. vdechnutí aerosolu s tím, že v tomto případě vlastně v běžném životě ochrana není, ani obyčejná rouška podle provedených výzkumů prokazatelně nepomáhá. Jaké je Vaše doporučení? Děkuji.
Odpověď: Dobrý den. Váš dotaz už ve své podstatě odpověď obsahuje. Jak píšete, základem je dodržování osobní hygieny. K problematice ochrany před kapénkovou infekcí a používání roušek - nejlepší ochranou samozřejmě je s virem se pokud možno vůbec nesetkat. Praktické provedení zdánlivě jednoduché poučky by však znamenalo zcela se izolovat od okolního světa, což možné není. Co ale možné je, je riziko co nejvíce minimalizovat. Tzn. omezit společenské kontakty v době probíhající epidemie na minimum, vynechat hromadné akce (návštěvy kulturních akcí apod.). Z doporučení ECDC vyplývá, že neexistuje důkaz, že nošení roušek mimo lékařská zařízení během chřipkové sezóny nebo v průběhu pandemie představuje účinnou ochranu nebo snižuje přenos nákazy. Na druhou stranu, při správném použití nepůsobí ani negativně. Roušky jsou proto doporučovány např. nemocným osobám, u nichž může přispívat k zachycování kapének při kýchání či kašli a snížit riziko infekce při blízkém kontaktu. Zdravé osoby mohou použít roušku jako preventivní opatření při náhodném kontaktu vlastních úst a nosu s vlastníma kontaminovanýma rukama a proti kašli a kýchání ostatních lidí (viz doporučení ECDC).

George N.: Citim se v posledni dobe strasne unaveny, ale jinak nemam zadne zvlastni priznaky - je mozne, ze jsem prodelal chripku h1n1, aniz bych o tom vedel? Pred mesicem jsem se vratil z tydenniho pobytu v Londyne. Ma cenu s tim chodit k doktorovi?
Odpověď: Dobrý den, samotná únava nepatří k příznakům, které by budily podezření na chřipku. Typickým obtížím vévodí vysoká teplota. Přesto, máte-li o svém zdravotním stavu pochybnosti, je vhodnější lékaře navštívit.

Pavel: Dobrý den. V odborných kruzích se hodně diskutuje o tom, zda je bezpečné dnes bezvýhradně doporučovat očkování proti sezónní chřipce, když se neví, jaká může být reakce organizmu na kombinaci: jednu dávku sezónní a dvě dávky pandemické chřipky, testování které zatím nebylo ukončeno a neví se, jaké reakce může spustit. Máte na to svůj názor?
Odpověď: Dobrý den. Jak uvádíte, testování tzv. pandemické vakcíny dosud nebylo ukončeno. Její účinnost event. interakce nelze předvídat. Stejně tak nelze přesně předvídat event. další změny viru. Čekání na vývoj situace může vést ke zmeškání vhodné doby pro očkování. Napadá mě příměr ke známému přísloví o vrabci v hrsti... Sám za sebe mohu říct, že pro nadcházející sezónu zvolím očkování vakcínou proti sezónní chřipce. Děkuji za Vaše dotazy. Pro další informace si Vás dovolím odkázat na naše internetové stránky www.chripka.cz a www.pandemie.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď