Fiala: O pomoci po požáru na Děčínsku se rozhodne až po dohašení

foto Požár v Národním parku České Švýcarsko, 27. července 2022, Děčínsko. Pravčická brána (v pozadí vpravo od vysokého stromu).

Praha - Komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc po požáru v Národním parku České Švýcarsko, bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) možné říct až po dohašení a zjištění rozsahu škod. Uvedl to po dnešním jednání vlády, na kterém ministři jednali i o požáru, který ničí okolí Hřenska už čtvrtým dnem. Fiala zopakoval, že už nyní mohou oběti požáru žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci 69.300 korun na osobu u úřadů práce. Předseda vlády poděkoval všem, kteří s ohněm mimořádného rozsahu bojují, i za pomoc ze zahraničí.

Fiala v poděkování vyjmenoval hasiče, vojáky, policisty i dobrovolníky a další. "Díky jejich profesionalitě nedošlo k větším škodám s výjimkou několika domů, které se nepodařilo zachránit," konstatoval. Hasicí techniku, která dorazila ze zahraničí, označil Fiala za ukázku solidarity, která mezi evropskými státy funguje.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zmínil, že do regionu míří hasiči z dalších krajů, aby vystřídali ty, kteří tam dosud zasahovali. Zopakoval také výzvu, aby do lokality nejezdili turisté a na místě nebyly využívány drony. "Velké poděkování Polákům, Slovákům, Itálie zareagovala velmi rychle, i když je sama ohrožena požáry," uvedl Rakušan na adresu zemí, které poslaly na hašení vrtulníky a letadla. Zmínil i pomoc soukromého vrtulníku.

Hasiči u požáru v Národním parku České Švýcarsko zasahují čtvrtý den, evakuováno muselo být za tu dobu odhadem 450 lidí. Přes noc se požár nerozšířil, hasiči dál zasahují na ploše o velikosti 1000 hektarů.

Ministerstvo životního prostředí připravilo na obnovu poničených míst zatím sto milionů korun. Obce budou moci peníze využít na opravu infrastruktury, včetně zabezpečení svahů poškozených požárem. Ministerstvo přispěje také na likvidaci odpadu po požáru, zatím na to vyčlenilo deset milionů korun. Obce mohou získat na odklízení škod pracovníky na veřejně prospěšné práce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď