Fiala jednal s Morawieckým o dopravě a energetické bezpečnosti

foto Ilustrační foto - Polský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo) a jeho český protějšek Petr Fiala se setkali 29. dubna 2022 ve Varšavě.

Varšava - Premiér Petr Fiala se dnes ve Varšavě sešel se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. V rámci strategické spolupráce jednali o společné dálnici D11, propojovacím plynovodu Stork II či o polských terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), jejichž kapacitu si chce Česká republika pronajmout. Fiala o tom po skončení schůzky informoval novináře.

Předseda české vlády řekl, že Česko má zájem o část kapacity připravovaných terminálů na LNG v Polsku. V reakci na zastavení dodávek ruského plynu si loni Česko podobným způsobem pronajalo část terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu.

S Morawieckým se Fiala bavil také o plynovodním projektu Stork II, který je podle Fialy důležitý z hlediska posílení energetické bezpečnosti České republiky. Plynovod má obě země propojit, a zvýšit tak diverzifikaci dodávek plynu ve střední Evropě.

"Mluvili jsme o dopravních stavbách, dostavbě dálnice D11, která bude klíčovou dopravní spojnicí obou zemí," řekl Fiala s odkazem na budovanou dopravní stavbu. Ta má propojit východní Čechy, potažmo Prahu s jihozápadním Polskem.

Fiala se dnes ve Varšavě zúčastnil summitu takzvané bukurešťské devítky, která sdružuje státy východního křídla NATO. Shodli se na nutnosti další podpory Ruskem napadené Ukrajiny a vyzvali k posílení alianční přítomnosti ve východní Evropě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď