Fiala: Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů, co se týče LNG

foto Katarský emír Tamim bin Hamad Sání na návštěvě ČR, 5. října 2022, Praha.

Praha - Česká republika je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Po dnešním jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním to na twitteru uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Katarský emír měl původně naplánovaný program i na čtvrtek, nečekaně ale z Česka odletěl už dnes večer, uvedl Deník N.

"S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci ČR a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání, investic a energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice hledá Česká republika především spolehlivé dodavatele LNG (zkapalněného zemního plynu)," uvedl předseda vlády.

Existuje podle něj oboustranný zájem o dlouhodobou spolupráci a Česko je pro Katar při těžbě v Severním poli jedním z preferovaných partnerů. "V co nejbližší době chceme jednat o této spolupráci na úrovni pracovních skupin," dodal Fiala.

Severní pole je obří podmořské pole zasahující do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem.

Jednání se podle tiskové zprávy úřadu vlády zúčastnili též ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS), zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Fiala také uvedl, že se jedná o možnostech využití pražského letiště na trase Katar-Česká republika-Spojené státy, což by mohlo rozšířit nabídku transatlantických letů z Prahy. Mezi perspektivní obchodní a investiční oblasti patří podle vlády zejména energetické strojírenství, zdravotnictví, technologie chytrých řešení ve městech, letecký a obranný průmysl a turistický ruch.

S katarským emírem dnes jednal také prezident Miloš Zeman. Hovořili o ekonomické spolupráci či zahraniční politice. Dotkli se i otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci dnes podepsali ministr průmyslu Síkela s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Stanjura podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Ve čtvrtek se měl emír setkat s účastníky summitu EU, který Česko jako předsednická země pořádá na Pražském hradě. Podle Deníku N ale odletěl už dnes před 22:00, protože česká diplomacie nedokázala vyhovět požadavkům, které vznesl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď