Fiala by si přál, aby i opozice podporovala zahraničněpolitické cíle ČR

foto Ilustrační foto - Český premiér a předseda ODS Petr Fiala, 14. června 2022.

Praha - Premiér Petr Fiala (ODS) by si přál, aby i opozice podporovala základní zahraničněpolitické cíle České republiky. Shodu u priorit nadcházejícího předsednictví v Radě Evropské unie vidí například u zajištění energetické bezpečnosti. Řekl to novinářům po dneším jednání zástupců kabinetu a opozice v pražském Hrzánském paláci.

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na schůzce hovořil například o potřebě rozšíření Schengenského prostoru nebo řešení problematiky vnitřního trhu. Podle šéfa SPD Tomia Okamury kabinet podceňuje z hlediska témat pro předsednictví to, že Česku hrozí energetická krize a chudoba.

Mezi hlavní priority předsednictví, kterého se ČR ujme na půlrok od července, patří zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

"Velice bych si přál, abychom dospěli v České republice do situace, kdy i opozice podporuje základní zahraničněpolitické České republiky, protože čím jsme doma jednotnější, tím můžeme být v zahraničí úspěšnější," řekl Fiala.

V řadě zemí je to podle něj tak, že koalice s opozicí svádí například těžké boje ohledně ekonomických záležitostí, v základních zahraničněpolitických věcech ale panuje shoda. "I role opozice v zahraniční a evropské politice může být důležitá, pokud zastává v klíčových věcech podobné názory," dodal předseda vlády.

Babiš mluvil o potřebě rozšíření Schengenského prostoru o Bulharsko, Rumunsko či Chorvatsko. Fiala teď vidí reálně vstup Chorvatska, v červenci bude jednat v Praze s premiérem Andrejem Plenkovičem.

Za další zásadní téma Babiš považuje vnitřní trh. "Je tam plno netarifních překážek. Měli bychom bojovat o to, aby ty překážky zmizely a měli jsme rovný přístup na evropský trh," doplnil

Podle Okamury vláda podceňuje hrozící energetickou chudobu či problematiku budování potravinové bezpečnosti. Řekl to ČTK. "Tato krize může znamenat krizi ekonomiky a našeho průmyslu, nezaměstnanost a velké finanční problémy pro naše občany," uvedl.

Kritizoval, že vláda dává na první místo téma Ukrajiny a vynechává problém zdražování. Co se týče priority odolnosti demokratických institucí, kabinet podle Okamury zapomněl na problematiku svobody názoru občanů.

Fiala věří, že se nebude opakovat podobná situace jako v roce 2009, kdy během předsednictví padla česká vláda. Babiš zopakoval, že ANO nehodlá vyvolávat hlasování ve Sněmovně o nedůvěře vládě, přestože kritizuje kabinet například za to, že dostatečně neřeší situaci lidí nebo za kauzy kolem hnutí STAN.

opm mha

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď