Babiš a Fiala společně podpořili rychlé očkování posilující dávkou

foto Zleva designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Praha - Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes společně podpořili urychlené očkování posilující dávkou proti covidu-19, které má pomoci snížit enormní zátěž nemocnic. Asociace krajů chce, aby se do očkování proti koronaviru víc zapojili praktičtí lékaři. Praktici ale po ministerstvu zdravotnictví žádají, aby jim ulevil od některých neakutních a zdržujících administrativních úkonů. V nemocnicích je nejvíc pacientů s koronavirem od začátku dubna - téměř 6400. Víc než tisíc z nich je ve vážném stavu. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně, od počátku epidemie loni v březnu tak počet obětí už přesáhl 33.000.

Nový a odcházející premiér při dnešním prvním společném vystoupení na veřejnosti po nedělním jmenování Fialy podpořili iniciativu Lékaři pomáhají Česku, podle níž by situaci pomohlo zlepšit rychlé naočkování posilující dávkou vakcíny. Oba politici zdůraznili společný zájem, aby se co nejvíc lidí naočkovalo, o rozdílných názorech na povinné očkování či jiné záležitosti mluvit nechtěli.

Iniciativa vyzvala ambulantní specialisty, zubaře nebo gynekology, aby nabídli několik hodin své ordinační doby k očkování. Za týden je podle jejích zástupců možné podat až milion třetích dávek.

Asociace krajů chce, aby se do očkování více zapojili i praktičtí lékaři. Předseda rady asociace a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že pro kraje a jimi zřizované nemocnice, případně očkovací centra představuje výzva k očkování třetí dávkou velký nápor. Jednou z cest, jak praktické lékaře více zapojit do očkování, je podle něj možná úprava úhrad od zdravotních pojišťoven.

Praktici uvedli, že už nyní jsou zatížení péčí o pacienty nakažené koronavirem a očkováním proti chřipce i covidu, a zároveň přitom musí dělat i závodní prohlídky nebo řešit agendu invalidních důchodů. Pomohlo by jim, kdyby tyto činnosti mohli odložit - nyní jim za nedodržení termínů hrozí sankce.

Praktičtí lékaři ve svých ordinacích za týden podali zhruba 80.000 dávek, uvedl Babiš. Kvůli zrychlení tempa očkování je podle něj třeba současně navyšovat kapacity velkých očkovacích center až na 150.000 dávek denně. Stát má pro vznik očkovacího centra nabídku jednoho patra v obchodním domě Kotva. Prostory nabídla státu za symbolické nájemné také investiční skupina PPF, a to v pražské O2 areně. PPF letos poskytla prostory pro očkovací centrum v sousední menší hale O2 universum, v pronájmu je měla za tisíc korun Ústřední vojenská nemocnice. Od května do 10. září tam zdravotníci rozdali více než 680.000 dávek vakcíny proti covidu-19.

V pondělí testy odhalily v zemi zhruba 17.600 případů covidu, to je asi o 3100 víc než před týdnem. Spolu s tím stouply počty hospitalizovaných i zemřelých.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Česku dosud aplikováno 13,37 milionu dávek vakcíny proti novému typu koronaviru. Ukončené očkování má 6,34 milionu lidí, což je 67,9 procenta populace ve věku od 12 let, pro kterou je vakcína schválena. Posilující dávku dostalo přes 788.000 očkovaných. Nárok na přeočkování mají nyní lidé půl roku po dokončeném předchozím očkování. Senioři nad 60 let a lidé chronicky nemocní si mohou od této středy nechat dát posilující dávku už po pěti měsících.

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno směřovala doporučení k očkování také těhotným a kojícím ženám a těm, které plánují těhotenství. Primář oddělení Lukáš Hruban uvedl, že situaci nelze podceňovat s ohledem na možná rizika koronaviru jak pro matku, tak pro dítě. Hrozí podle něj například i předčasný porod.

Politici oceňují společné vystoupení Fialy a Babiše na podporu očkování

Politici oceňují společné Fialy a Babiše na podporu iniciativy urychlit očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na twitteru uvedla, že v případě krize by měli političtí protivníci zapomenout na spory a udělat, co je správné.

Adamová uvedla, že těžko lze hledat odlišnější politiky, než jsou Babiš a Fiala, který je lídrem koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). "My jsme ale před volbami slibovali změnu a odlišná politická kultura spočívá i v tom, že v případě krize zapomenou političtí protivníci na spory a udělají, co je správné. Nechte se prosím naočkovat," napsala.

"Děkuji Petru Fialovi a Andreji Babišovi za dnešní společné vystoupení. Covid neřeší, koho jste volili, viru musíme čelit společně. Očkování je zatím jedinou efektivní zbraní, kterou máme. Snižuje šíření viru, snižuje riziko závažného průběhu onemocnění," napsal kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vicepremiérka v demisi Alena Schillerová (ANO) uvedla, že si politika na chvíli dala pauzu. "Děkuji všem, kteří pochopili, že máme jednoho společného nepřítele, a tím je covid," uvedla na twitteru předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO.

Fotografii z tiskové konference sdílel i šéf Starostů a nezávislých (STAN) a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan. "Třetí dávka může významně ulevit přeplněným nemocnicím. Proto je potřeba udělat všechno pro to, aby ji všichni zájemci urychleně dostali. Pracujeme na tom všichni společně," uvedl.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) vystoupení označil za nesmírně důležité. "Třetí dávka může zachránit životy," uvedl. Nabídka pomoci s očkováním od lékařů je skvělou zprávou, doplnil. "Opravdu si toho cením, protože tohle gesto může pomoci stmelit rozdělený národ," uvedl na twitteru lidovecký poslanec Miroslav Zborovský.

Fiala a Babiš se před tiskovou konferencí dohodli na tom, že nebudou odpovídat na otázky, ve kterých jsou mezi končícím a budoucím kabinetem neshody. S odkazem na to tak neodpověděli například na dotaz na hodnocení spolupráce opozičních stran s vládou ANO a ČSSD v tomto a minulém roce, Fiala nechtěl upřesnit svůj názor na plán končící vlády na povinné očkování některých skupin. Novináře odkázali na to, že odpoví na jiných tiskových konferencích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď