Festivaly rozvolnění vítají, pro divadla je omezení stále přísné

foto Muž s nasazenou rouškou prochází 4. května 2020 piazzetou Národního divadla, které začalo prodávat v předprodeji vstupenky na září a říjen. Pokladna byla dosud kvůli epidemii koronaviru mimo provoz. Divadelní sály zůstávají až do odvolání zavřené.

Praha - Pořadatelé letních hudebních festivalů nebo divadelních představení pod širým nebem spíše vítají další vlnu rozvolnění podmínek pro konání společenských a kulturních akcí. Pro divadla, zejména ta menší, je stále omezující povinnost mít rozestupy mezi diváky. Některé scény, třeba Národní divadlo (ND), uvažuje o tom, že na představení naplánovaná do konce současné sezony dá do prodeje více vstupenek, než původně počítala. Problémem podle některých pořadatelů může být to, že si lidé nejsou jisti, mají obavy a nekupují si vstupenky ani na akce, na které již mohou. Vláda uvedla, že od 25. května se může shromáždit 300 lidí, od 8. června 500 lidí a od 22. června 1000 lidí.

ND uvede od 10. do 14. června výjimečně pět představení pro omezený počet diváků, dvakrát činohru, dvakrát balet a jednou operní koncertní gala. Kromě prvního benefičního představení prodá na všechny zbylé večery sto lístků. Ředitel Jan Burian uvedl, že pokud vláda rozhodně o dalším uvolnění podmínek, počet vstupenek divadlo navýší.

Pořadatel festivalů United Islands of Prague a Metronome Prague David Gaydečka dnes ČTK řekl, že dnes oznámené povolení počtu účastníků akcí pro něj není žádná stoprocentní jistota, jak to bude v září. "Ale je to velice nadějná zpráva, že se to postupně rozvolní a že se na akcích budeme moci sejít ve větších počtech," uvedl.

Festival United Islands je přesunutý na září a zatím nemá konkrétní termín. "Řešíme, aby byl průběh akce možný za různých situací, podle toho, jak to v ten moment bude. Ale působí to na nás, že kapacity porostou a budou dostatečně velké, aby to v klidu proběhlo," sdělil. Stejným způsobem se řeší festival Metronome, který se přesunul na 17. až 19. září. "Problém způsobuje to, že doteď byla společnost ze strany krizového štábu spíše strašena a neprodávají se vstupenky," řekl Gaydečka.

"Pro nás je to dobrá zpráva, chceme hrát," řekl za pořadatele Letních shakespearovských slavností Pavel Turner. Slavnosti začnou o měsíc později, až 22. července a budou kratší. Pořadatelé se rozhodli letošní ročník uspořádat bez premiéry plánované na 24. června. Premiéru komedie Bouře v režii tandemu SKUTR přesunuli na příští rok. Shakespearovy hry jsou připraveny k uvedení tradičních scénách v Praze, Brně, Ostravě a v Bratislavě. Předprodej vstupenek má začít v červnu.

Majitel Divadla Kalich Michal Kocourek ČTK sdělil, že věří, že i za stávajících restrikcí bude finančně a provozně možné letošní ročník Hvězdného léta pod žižkovskou věží uskutečnit. "Jakkoli nás tak zásadně omezená kapacita hlediště posune na samou mez ekonomické provozuschopnosti letní scény. Nicméně chceme hrát, protože současná situace, kdy herci sedí doma a diváci se nemohou kulturně vyžít a zrelaxovat, nám přijde už neúnosná," uvedl.

Dodal, že epidemiologická nařízení divadlo respektuje, ale zároveň sám nad některými omezeními pro kulturní akce kroutí hlavou. "Nechápu je za stavu, kdy lidé budou vedle sebe tělo na tělo plavat v bazénech, potit se v saunách, cvičí v posilovnách, tlačí se na farmářských trzích nebo tráví čas hromadně v obchodních centrech.... Letní scénu pod žižkovskou věží plánujeme otevřít od začátku července, Divadlo Kalich zatím není možné za stávajících podmínek provozovat," dodal.

Aby divákům vynahradila tříměsíční absenci, připravuje Divadlo Archa program na letní měsíce a nebude dbát na divadelní prázdniny. Ve dnech 14. a 15. července uvede premiéru autorské inscenace kolektivu Nesladim Dům bez spánku. Inscenaci, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize, tvoří skupina umělců z Prahy a Paříže. Věnuje se spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina společnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď