Festival ve Varech letos nebude, je odložen o rok

foto Novináři a filmoví fanoušci čekají 28. června 2019 u červeného koberce před karlovarským hotelem Thermal na příchody hostů na zahajovací ceremoniál mezinárodního filmového festivalu.

Praha - Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos kvůli situaci kolem koronaviru neuskuteční. Organizátoři dnes v tiskové zprávě uvedli, že plánovaný 55. ročník se bude konat až příští rok od 2. do 10. července.

Festival se měl letos konat od 3. do 11. července, pořadatelé ho chtěli původně přesunout na náhradní termín, nakonec se ale rozhodli ho kvůli mezinárodním dopadům koronavirové krize letos neuspořádat. Pro Karlovarský kraj je to špatná, byť očekávatelná zpráva, řekl ČTK hejtman Petr Kubis (ANO).

V původním termínu se ale uskuteční speciální verze tradiční přehlídky Vary ve vašem kině, která nabídne divákům kin po celé České republice snímky vybrané programovým oddělením festivalu. Současná vládní opatření počítají s tím, že od 8. června by se mohla otevřít kina pro omezený počet diváků.

"Vzhledem k tomu, že situace se neustále vyvíjí, nařízení vlády ohledně konání kulturních akcí budou průběžně aktualizována a je těžké je predikovat," uvedli dnes. Pořádání festivalu i v jiném termínu či rozsahu by s sebou podle nich stále neslo zdravotní rizika a omezení, která by bylo z organizačního hlediska velmi těžké zajistit.

"Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí u nás a jako organizátoři jsme nakonec dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti jeho hlavnímu smyslu, a tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímaní filmových děl. Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné," uvedl prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Doplnil, že partneři festivalu vyjádřili vůli nadále akci podporovat. "Se všemi budeme řešit další postup v souvislosti s posunem 55. ročníku na příští rok," uvedl. Rozpočet festivalu se poslední roky pohybuje kolem 135 milionů korun, státní dotace činila 30 milionů korun. Příspěvek města a kraje činil po osmi milionech, strukturu dalších příjmů festival nesděluje.

Hlavní hvězdou festivalu mohl být britský herec Daniel Craig, filmový představitel britského superagenta Jamese Bonda, vyplynulo z vyjádření Bartošky pro Českou televizi (ČT). Na otázku na hlavní hvězdu řekl, že pořadatelé festivalu chtěli v Karlových Varech mít premiéru nové bondovky Není čas zemřít. "Komunikovalo se s panem Craigem, že by přijel uvést tenhleten biják," podotkl Bartoška.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) je rozhodnutí organizátorů pro kraj špatná zpráva, i když očekávatelná. "Festival mohl být jednou z věcí, která mohla restartovat cestovní ruch. Ale chápu to. Já jsem o tom s panem Bartoškou a s paní primátorkou už v minulých týdnech mluvil a jsem rád alespoň za tu malou alternativu Vary ve vašem kině, to je skvělé. Ale to, že festival nebude, kraji v současné chvíli určitě nepomůže," řekl Kubis ČTK.

Podle hejtmana se vedení kraje bavilo s organizátory i o každoroční podpoře, která bývala obvykle osm milionů korun. "Bavili jsme se o tom, že by nějakou minimální podporu potřebovali, ale nebavili jsme se o konkrétní částce. Řekli jsme si, že se k tomu sejdeme. Oni nám pošlou své představy a pak o tom budeme jednat," dodal.

V původním termínu letošního festivalu se uskuteční také velká část soutěžní přehlídky projektů pro filmové profesionály KVIFF Eastern Promises. Vzhledem k předpokládaným omezením se ale odehraje ve virtuálním prostředí. Díky tomu se filmové projekty v různých fázích vývoje či výroby z regionu střední a východní Evropy, Balkánu, bývalého Sovětského svazu, Blízkého východu a severní Afriky budou moci představit také zahraničním nákupčím, festivalům a distributorům. On-line KVIFF Eastern Promises Industry Days budou od 6. do 8. července.

K. Vary přijdou kvůli zrušenému filmovému festivalu o stamiliony

Zrušení letošního 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro Karlovy Vary a jejich okolí znamená, že přijdou o stamiliony korun, které na festivalu jeho účastníci každoročně utratí. Festival mohl být také pro hotely startem po období, kdy musely kvůli koronaviru zavřít, řekla dnes novinářům primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

"Nás to samozřejmě hrozně mrzí. Festival přilákal do Karlových Varů spoustu návštěvníků nejen z České republiky. Ale mrzí nás to i proto, že podnikatelé, kteří počítali s výnosem, který z festivalu byl, tak budou v tomto ohledu ohroženi. Obávám se, že tato situace se bude promítat až do konce roku a festivaly, na které jsme tradičně v Karlových Varech zvyklí, letos asi nebudou," uvedla primátorka města.

Podle průzkumu, který před čtyřmi lety pro festival dělala agentura CzechTourism, návštěvníci festivalu navštěvují restaurace, polovina z nich i památky a více než třetina ve městě nakupuje. Desetina využila možnosti zúčastnit se lázeňských nebo wellness procedur. Celková útrata návštěvníků v Karlových Varech tak dosahuje kolem 350 milionů korun.

Karlovy Vary každý rok poskytovaly festivalu osmimilionovou dotaci. Ta zatím zůstává v rozpočtu města. Podle primátorky, pokud festival přijde s nějakým nápadem, jak uspořádat nějakou menší akci, tak ji město podpoří, protože opět přiláká do města návštěvníky, řekla dnes novinářům

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď