Festival svobody v neděli obsadí takřka celé centrum Prahy

foto Ilustrační foto - Na pražském Albertově si lidé 17. listopadu připomněli výročí pochodu studentů na Národní třídu 17. listopadu 1989.

Praha - Festival svobody připomene v neděli 30. výročí sametové revoluce takřka v celém centru Prahy, od Albertova přes Výtoň a náplavky po Národní třídu a Jungmannovo a Václavské náměstí. Uskuteční se pochody, přednášky, koncerty a řada výstav pod širým nebem. Část akcí bude mít multimediální formu, například vzpomínky účastníků pochodu studentů z Albertova budou znít z desítek megafonů, stejně tak na Výtoni zazní komunikace tehdejších bezpečnostních složek.

Připraveno je několik promítání na budovy včetně instalace Milana Caise Noční hlídač, kterou autor v minulosti představil na chladicích věžích temelínské elektrárny. Červené oči se objeví na křídlech Národního muzea. Scénář programu dnes pořadatelé Festivalu svobody představili novinářům spolu s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Výběr hlavních událostí oslav 17. listopadu v Praze.
"Jsem rád, že je tu řada iniciativ, které jsme mohli podpořit," uvedl Hřib. Na organizaci se podle něj podílí řada mladých lidí, což svědčí o tom, že fandí demokratickým hodnotám. Protože připomínky budou rozsáhlé, chystá Praha podle primátora na neděli dopravní omezení a bezpečnostní opatření, která představí na samostatné tiskové konferenci.

V centru Prahy se letos propojí několik akcí. Studenty organizovaný Svobodný listopad na Albertově, Koncert pro budoucnost, který obsáhne celý prostor Václavského náměstí, Korzo Národní se protáhne z Národní třídy na Jungmannovo náměstí. Večer oslavy završí předávání Cen Paměti národa. Slavnost, na které budou ceněny osobnosti z Česka, Maďarska, Slovenska, Polska a Německa, doprovodí projekce na domy na Národní třídě. První promítání tam začne po 17:11 po odeznění zvonů, které mají ve stejný čas znít po celém Česku. K akci se přidala většina rozhlasových stanic tím, že ve stejný čas pustí píseň Modlitba pro Martu.

I letos 17. listopad v Praze doprovodí satirický průvod masek Sametové posvícení, připomene ho jako Mezinárodní den studentstva. 

Seznam vybraných akcí s termíny a dopravními omezeními 

Koncert pro budoucnost Václavské náměstí 16:30-22:00 Uzavření horní části Václavského náměstí, ulic Opletalovy, Ve Smečkách a Krakovská od 12:00 do
Korzo Národní Národní třída 10:00-22:00 Celodenní uzavírka Národní včetně vjezdů z okolních ulic, pro tramvaje od 5:00
Svobodný listopad Albertov 12:00-20:00 Od 7:00 do půlnoci uzavřeny Studničkova, Votočkova, Hlavova, Albertov
Sametový průvod/Přines květinu Albertov, Na Slupi,

Přemyslova, okruh Vyšehradem, Vratislavova, Vnislavova, Výtoň, náplavka Rašínovo nábřeží, Masarykovo nábřeží

 

14:30-17:00 Přerušení dopravy a odklony v trase průvodu
Průvod Sametové posvícení Kampa, Maltézské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třída, Na Perštýně, Jilská, Staroměstské náměstí, Celetná, Hybernská - Kampus Hybernská 14:00 zahájení,

14:30-18:00

 

Doprava operativně řízena policií

 

Zdroj:Festival svobody

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď