Festival Svět knihy Praha se bude zabývat středem i střety světa

foto Ilustrační foto - Polská spisovatelka Olga Tokarczuková na tiskové konferenci v Berlíně po zisku Nobelovy ceny 10. října 2019.

Praha - Festival a knižní veletrh Svět knihy Praha, který se na Výstavišti v Holešovicích uskuteční od 14. do 17. května, se bude zabývat geografickým středem i názorovými střety současného světa. Hlavním tématem jeho 26. ročníku budou oba významy, které při vyslovení evokuje spojení Střed/t světa. Čestným hostem festivalu je Polsko, mezi hosty bude i držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. ČTK o tom za pořadatele informovala Michaela Váchová.

"Svět knihy Praha využívá ve výslovnosti zaměnitelná slova "střed" a "střet" k nastolení témat a souvisejících otázek. "Střet" ve festivalovém mottu odkazuje k názorovému rozpolcení společnosti, kdy často protichůdné názory rozdělují rodiny i země a vedou ke konfliktům. O "středu" se bude na letošním ročníku festivalu hovořit i v geografickém smyslu, kdy se diskutující dotknou středoevropské historie i identity," uvedla Váchová.

Polsko se na Svět knihy Praha vrací po deseti letech díky spolupráci s knižním veletrhem ve Varšavě. O výběru Polska mezi dalšími zájemci o čestné hostování rozhodlo, že pražští organizátoři navázali partnerství s knižním veletrhem ve Varšavě. Ten bude od 21. do 24. května jako hlavní zemi na oplátku představovat Česko. "Pomáhat české literatuře být vidět na mezinárodním poli vnímáme jako náš důležitý úkol, proto jsme myšlenku recipročního hostování navrhli a rozvíjeli. Aktuálně tedy jedou přípravy na dvou frontách. České literární centrum chystá prezentaci české literatury ve Varšavě. My spolu s Instytutem Książki, Polským institutem v Praze a řadou dalších partnerů zase chystáme prezentaci Poláků u nás a vymýšlíme společné projekty," sdělil ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer.

Svět knihy Praha letos navštíví polská spisovatelka Olga Tokarczuková, která loni obdržela ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018. Světa knihy Praha se Tokarczuková, které švédská akademie cenu udělila za "vypravěčskou představivost, jež - s encyklopedickou vášní - ukazuje překračování hranic jako formu života", účastnila i v roce 2010, kdy veletrh hostil polskou literaturu.

"Připravujeme zajímavý program zahrnující oceněné tituly, populární fantasy, poezii, komiks i reportáž. Inspirováni loňským úspěchem budeme pokračovat v debatách se světovými hvězdami," podotkl dramaturg programu Guillaume Basset.

K česko-polské spolupráci odkazuje i letošní vizuál. Grafik Pavel Fuksa vytvořil s nadsázkou parafrázi státních symbolů. Návštěvníky veletrhu tak bude provázet gryf čtoucí knihy. Původně mytologické zvíře má ve festivalové verzi hlavu polské orlice a tělo českého lva.

Loňský ročník festivalu Svět knihy Praha celkem navštívilo více než 51.000 lidí a výstavní plocha se rozprostřela do téměř 4000 metrů čtverečních, na nichž se představilo 461 vystavovatelů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď