Festival krátkých filmů iShorts nabídne snímky z letošních Oscarů

foto Americký filmař Marshall Curry, jehož snímek The Neighbours' Window (Okno u sousedů) byl oceněn Oscarem pro nejlepší krátký hraný film.

Praha - Program festivalu iShorts nabídne krátké hrané a animované filmy nominované letos na cenu Oscar. Chybět mezi nimi nebudou tituly The Neighbours' Window a Hair Love, které ocenění Americké filmové akademie získaly. Oscarová pásma s českými titulky poprvé promítne pražské Bio Oko 18. a 19. února, do 3. března procestují dalších sedm českých a slovenských měst. ČTK o tom dnes informovali pořadatelé festivalu.

Drama The Neighbours' Window (Okno u sousedů) režiséra Marshalla Curryho uspělo v kategorii nejlepší krátký hraný film. Vypráví o frustrované matce, jejíž život změní sousedi, jimž vidí do oken.

Dojemný snímek Hair Love (Láska k vlasům), vítěz kategorie krátkometrážních animovaných filmů, v oscarovém klání porazil českého kandidáta Dcera od Darji Kaščejevové. Za příběhem otce, na něhož čeká úkol udělat své sedmileté dceři poprvé v životě účes, mimo jiné stojí bývalý hráč amerického fotbalu Matthew A. Cherry. K zápletce ho inspirovala snaha ukázat ve filmu pozitivní obraz černošského otce.

"Ti totiž mají v mainstreamových médiích jednu z nejhorších image, konkrétně flákačů, kteří se o rodinu nezajímají," uvedl Cherry v deníku Chicago Sun-Times. Z filmu, který na Kickstarteru vybral nejvíce peněz v historii této crowdfundigové platformy pro animovaný krátký film, už vznikla knížka.

Program pásma hraných krátkých filmů nominovaných na Oscara je dostupný na webu iShorts. Loutkovou Dceru oceněnou na festivalech v Annecy, Sundance či Cenou české filmové kritiky je možné zhlédnout legálně na webu dafilms.cz a na jaře se dostane do distribuce v rámci pásma animovaných filmů FAMU. V programu iShorts uvedena nebude.

iShorts je neziskovou organizací, která se snaží propagovat krátké filmy společně s jejich autory. Hlavní aktivitou iShorts jsou pravidelné projekce zahraničních a českých krátkých filmů, které se konají v několika městech v České republice a na Slovensku. Pravidelně divákům přináší krátké filmy z významných filmových festivalů, jako jsou Cannes, Berlinale, Clermont-Ferrand, Sundance a další.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď