Federer se loučil v slzách: Nic bych v kariéře nezměnil

foto Roger Federer s manželkou Mirkou po posledním zápase své kariéry. (23. září, 2022)

Londýn - Tenisový fenomén a vítěz 20 grandslamových titulů Roger Federer prožil dojemné loučení se sportovní kariérou. Jednačtyřicetiletý Švýcar se v závěrečné čtyřhře úvodního dne Laver Cupu vítězství nedočkal, s Rafaelem Nadalem podlehli americké dvojici Jack Sock, Frances Tiafoe 6:4, 6:7, 9:11. Po utkání se ale se španělským spoluhráčem neubránili slzám, ne však z prohry v zápase.

"Byla to úžasná cesta. Udělal bych na ní všechno stejně," řekl Federer na kurtu. "Mám za sebou krásný den. Říkal jsem klukům, že jsem šťastný. Nejsem smutný. Když jsem si mohl ještě jednou zavázat tyhle boty, užíval jsem si to. Všechno bylo naposledy, Stále to na mě působí jako oslava. Přesně takhle jsem to chtěl," uvedl osminásobný wimbledonský vítěz.

Atmosféru před 17.500 fanoušky v londýnské O2 Areně si vychutnával. Během posledního duelu se usmíval, bral herní situace s nadhledem. Za stavu 9:8 v super tie-breaku mohl dovést utkání k triumfu, američtí soupeři ale duel otočili. Federerova kariéra skončila pětadvacet minut po půlnoci britského času.

Teprve poté u něj emoce povolily. Při rozhovoru se neubránil slzám, stejně jako jako jeho španělský spoluhráč Nadal. Dojetí neskrývali ani ostatní aktéři a diváci.

"Tohle je část, které jsem se extrémně obával," řekl Federer. "Chtěl jsem mít večer, kdy nebudu muset vzít do ruky mikrofon. Možná si říkáte, že je to logické, ale představoval jsem si, že to tak nebude. Víte, jak jsem nemožný, když se mnou cloumají emoce. Před několika týdny jsem se tohoto okamžiku děsil," uvedl rodák z Basileje, jehož k ukončení kariéry vedly vleklé potíže s kolenem.

Během loučení děkoval fanouškům, členům týmu, protihráčům a rodině s manželkou Mirkou. "Mohla mě zastavit už dávno, ale neudělala to. Nechala mě pokračovat a dala mi možnost hrát dál. Je to úžasné," uvedl Federer. V hledišti ho podporovali rodiče Robert a Lynette, nechyběly ani děti Leo, Lenny, Myla a Charlene.

Při rozlučkovém ceremoniálu se na kurtu promítaly výjimečné okamžiky jeho kariéry, vystoupila také zpěvačka Ellie Gouldingová. Od aktérů dostal Federer oslavného hobla. "Připomněl jsem si, jak je to úžasné. Tímhle to nekončí, život jde dál. Jsem zdravý, šťastný, všechno pokračuje a tohle byl okamžik v čase. Dokázal jsem říct, vše, co jsem chtěl. Dostal se na všechny místa. Bylo to úžasné," uvedl Federer.

"Předal jsem fanouškům vášeň pro tenhle sport a věřím, že se uvidíme na jiném tenisovém kurtu ve světě. Nemám žádné plány kde, jak, kdy. Vím jen, že bych rád dorazil na místa, kde jsem ještě nikdy nehrál, nebo šel poděkovat všem lidem, kteří mě podporovali," doplnil Švýcar.

Věří, že se důstojně rozloučí i s dalšími lidmi, kteří se na Laver Cup nedostali. "Nejtěžší bylo, že lístky už byly vyprodané. Nebyli tu třeba další lidé, kteří by se sem chtěli dostat. Možná ale existuje jiný způsob, jak bychom to mohli společně oslavit," dodal vítěz 103 turnajů ATP.

Dojatý Nadal neskrýval při rozlučce s Federerem slzy, odchází i kousek z něj

Většinu kariéry proti němu na kurtu bojoval, teď se ale ani španělský tenista Rafael Nadal neubránil při emotivní rozlučce Rogera Federera slzám. Jejich rivalita formovala a bavila dlouhé roky tenisový svět. Konec se proto nesl na vlně dojetí.

"Je pro mě obrovská čest být součástí této úžasné chvíle v historii našeho sportu. Jsem šťastný, že jsme mohli celé ty roky sdílet všechny okamžiky společně," citovala Nadala agentura Reuters. "Když teď Roger odchází, odchází také důležitá část mého života. Všechny jeho důležité okamžiky v kariéře jsou totiž hned vedle těch mých. Bylo emotivní vidět fanoušky, rodinu a ostatní. Těžko se to popisuje. Byl to ale úžasný moment," doplnil.

Rodák z Mallorky se během kariéry střetl s Federerem čtyřicetkrát. Ve 24 zápasech zvítězil, šestnáctkrát prohrál. Ve čtyřiadvaceti případech na sebe narazili ve finálových zápasech, devětkrát v rozhodujícím duelu na grandslamu. Nadal je s 22 grandslamovými aktuálním rekordmanem, Federer však byl první, kdo jako první dosáhl hranice dvaceti titulů z turnajů "velké čtyřky".

Přestože oba tenisté při Federerově rozlučce nestačili ve čtyřhře Laver Cupu na americké duo, oba si společné působení na kurtu užívali. Po posledním míčku se vzájemně objali. Na lavičce oba vedle sebe plakali.

"Myslím, že každým rokem je náš vztah lepší a lepší. Svým způsobem si teď rozumíme a máme spoustu společných věcí. Přistupujeme k životu podobně," podotkl Nadal. "Stylem hry jsme ale na kurtu odlišní. Díky tomu asi byly naše zápasy a rivalita tak zajímavé a sledované," doplnil šestatřicetiletý Španěl, který dominoval na antuce, zatímco Federer získal nejvíc grandslamových titulů na trávě ve Wimbledonu (8).

"Jsem velmi hrdý na to, že jsem byl součástí jeho kariéry. Mám ale větší radost, že jsme ji po tom, co jsme zažili na kurtu jako soupeři, zakončili jako přátelé," dodal Nadal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď