Fed hodlá příští rok třikrát zvýšit sazby a skončit s nákupy dluhopisů

foto Ilustrační foto - Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell.

Washington - Americká centrální banka (Fed) zrychlí zpřísňování měnové politiky. Měsíční objem nákupu dluhopisů bude snižovat dvojnásobným tempem, než dříve avizovala. V březnu tento program patrně zcela ukončí. Banka dále očekává, že v příštím roce třikrát zvýší úrokové sazby, uvedla dnes v prohlášení. Fed reaguje na oživování ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a na vysokou inflaci.

"Ekonomika už nepotřebuje zvýšenou podporu měnové politiky," řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. "Podle mého názoru rychle postupujeme k maximální zaměstnanosti," dodal.

Svou základní úrokovou sazbu Fed nadále drží v rozpětí nula až čtvrt procenta. Vzhledem k tomu, že inflace již nějakou dobu přesahuje dvě procenta, (měnový) výbor očekává, že "bude vhodné zachovat" současné téměř nulové úrokové sazby, dokud se trh práce nevrátí k plné zaměstnanosti, uvedl Fed v prohlášení.

Centrální banka v něm začala důkladněji vymezovat "normalizaci" měnové politiky po téměř dvou letech mimořádného úsilí o vyléčení ekonomiky z následků pandemie, napsala agentura Reuters.

K tomu, aby se inflace vrátila k dvouprocentnímu cíli centrální banky, odhadují představitelé Fedu, že základní jednodenní úroková sazba bude muset do konce roku 2022 vzrůst na 0,9 procenta, v roce 2023 bude nutné pokračovat ve zvyšování na 1,6 procenta a v roce 2024 na 2,1 procenta. Případné zvyšování sazeb bude podle Fedu nyní záviset na vývoji trhu práce.

Powell podotkl, že nevidí brzký konec pandemie, a proto je pro Fed obtížné vyhodnotit, co v takovém prostředí představuje normální trh práce. Pokud by pandemie byla pod kontrolou, pak by tvůrci měnové politiky měli lepší představu o tom, jak trh práce "může skutečně vypadat", řekl Powell, ale "to se v dohledné době nestane".

V nových ekonomických projekcích Fed odhaduje, že inflace v příštím roce dosáhne 2,6 procenta oproti 2,2 procenta, které předpokládala v září. Míra nezaměstnanosti podle Fedu klesne na 3,5 procenta.

Ačkoli vývoj ekonomiky je s ohledem na novou variantu koronaviru omikron nejistý, Fed nyní prognózuje, že růst amerického hospodářství by se měl příští rok pohybovat kolem čtyř procent, zatímco v září centrální banka odhadovala 3,8 procenta.

Třebaže není jisté, jaký dopad bude mít varianta omikron na inflaci, hospodářský růst a pracovní trh, Powell konstatoval, že lidé se na pandemii adaptují. "Myslím si, že jak jde vlna za vlnou, lidé se s tím učí žít," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď