Cenu Kristián na Febiofestu převzali Lábus, Turzonovová a Mike Downey

foto Herec Jiří Lábus (vpravo) přebírá od pražského primátora Zdeňka Hřiba cenu Kristián při příležitosti zahájení 28. ročníku mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest, 17. září 2021 v Praze.

Praha - Český divadelní a filmový herec Jiří Lábus a slovenská herečka Božidara Turzonovová převzali dnes večer ve Smetanově síni Obecního domu cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Stejné ocenění dostal v úvodu 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest i britský producent Mike Downey. Febiofest potrvá v Praze do 24. září.

Fotogalerie

"Je mi to milé, lichotivé, vzácné, vážím si toho. Myslím, že 80 procent svých životních zkušeností, a podotýkám velmi zajímavých, jsem vlastně zažila ve filmech, na kterých jsem pracovala. Takto získávám zkušenosti nesmírně ráda, proto přijměte mé srdečné a upřímné: Děkuji," řekla Turzonovová při přebírání ceny od ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Febiofest uvede v sekci Profil sci-fi snímek Akce Bororo, kde herečka hrála návštěvnici ze vzdálené galaxie, a Božská Ema, kde ztvárnila pěvkyni Emu Destinovou.

"Od prvních let života jsem film miloval, byl jsem a jsem vášnivý návštěvník biografů. (...) Myslím, že žádná televize nemůže nahradit filmové plátno a společnost diváků. Jsem šťastný, že jsem mohl pracovat s velkými filmovými tvůrci, jako byli třeba Vladimír Michálek, Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Viktor Polesný nebo Viktor Tauš. To byly pro mě nejkrásnější chvíle života, být s nimi ve styku a učit se od nich," řekl Lábus. Diváci Febiofestu ho uvidí v televizním filmu Specialita šéfkuchaře a ve filmu Vlastníci.

"Působí to na mě, jako že se svět, alespoň tady v Praze, zase vrací do normálu. Loňský ročník byl skromný, dokonce skromnější než ten úplně první," řekl při zahájení festivalu jeho čestný prezident Fero Fenič.

Febiofest se loni stejně jako letos konal kvůli pandemii v posunutém podzimním termínu, loni však bez zahraničních hostů a podle Feniče s menší účastí diváků, protože nebyli ochotni respektovat tehdy platná protikoronavirová opatření.

Downey je jedním z nejvýznamnějších evropských nezávislých producentů. Cenu mu dnes předal britský režisér Stephen Daldry, který je hostem letošního festivalu. Downey koprodukoval mimo jiné film Šarlatán a od roku 2020 je předsedou Evropské filmové akademie. Ta od roku 1998 uděluje Evropské filmové ceny. Letošní Febiofest uvádí osm snímků, které jsou v širší nominaci této soutěže.

Po slavnostním zahájení viděli hosté úvodního večera film Woodyho Allena Festival pana Rifkina. Jeho hrdinou je hypochondrický filmový kritik Mort Rifkin, který doprovází na festival v San Sebastiánu svou manželku Sue, hollywoodskou herečku. Sue na festivalu blíže poznává domýšlivého francouzského režiséra, Mort začíná flirtovat s místní lékařkou. Woody Allen se snímkem 12 let po filmu Vicky Cristina Barcelona vrátil do Španělska a natočil další komedii o sebestředných intelektuálech, vyčpělých vztazích a životě skrz umění.

Festival nabídne přes 100 filmů z mnoha zemí, jeho hlavním dějištěm je Cinema City Slovanský dům. Promítat se bude také v kině Edison Filmhub a v Kině Pilotů. Nová sekce VR Cinema s filmy ve virtuální realitě dostane prostor v Centru současného umění DOX.

Festival je soutěžní, vedle hlavní soutěže se vybírá i nejlepší komedie, Amnesty International Febiofest Award ocení snímky s lidskoprávní tematikou. Sekce I ty jsi filmařem! je určena amatérským filmařům. Nesoutěžní sekce jsou Delikatesy z Východu zaměřená na filmy ze střední a východní Evropy, Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu a Středního východu. Další sekce se zaměřují na queer filmy, horory, mladé tvůrce či dokumenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 28. listopadu 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď