Febiofest zahájí dokument Olgy Špátové o Karlu Gottovi

foto Ilustrační foto - Režisérka Olga Špátová.

Praha - Filmový festival Febiofest, který byl kvůli koronaviru odložen z tradičního jarního termínu, zahájí 18. září předpremiéra dokumentu o Karlu Gottovi. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu. Snímek s názvem Karel natáčela rok režisérka Olga Malířová Špátová a zachycuje loni zesnulého zpěváka při vystoupeních v ČR i zahraničí, ale především v domácím prostředí. Festival pak zakončí novinka japonského vítěze z Cannes Hirokazu Kore-edy Pravda s Catherine Deneuveovou a Juliette Binocheovou v hlavních rolích.

Febiofest také zvažuje uctít zesnulého režiséra Jiřího Menzela. "Febiofest byla první kulturní akce, kterou postihl koronavirus, stalo se to jen několik dní před startem. Také ale byl Febiofest prvním, který okamžitě ohlásil náhradní termín. Ani chvíli jsme nepřemýšleli o tom, že by se nekonal," řekl dnes prezident festivalu Fero Fenič.

"Věřím, že festival bude pro diváky výzva, současná kina bojují s obsahem, velcí distributoři nedodávají nová díla, kina recyklují starší snímky, maximálně uvádějí pár nových českých filmů. Febiofest bude jediná příležitost na chvíli se vrátit do filmové normality, tedy vidět zprávu o stavu světové kinematografie během několika dní," uvedl Fenič.

Febiofest potrvá do 25. října a jeho hlavním kinem nově bude Cinema City Slovanský dům. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a Kině Pilotů. Regionální ozvěny začnou 22. září v Liberci a skončí 8. října ve Zlíně. Navštíví také České Budějovice, Ostravu, Děčín a Beroun.

Jak oznámili pořadatelé už na jaře, cenu Kristián na festivalu převezmou herečka Iva Janžurová a slovenský herec Milan Lasica. Febiofest na jeho počest promítne film Tři veteráni, Janžurové herectví připomenou filmy Morgiana, Ene Bene a Penzion pro svobodné pány. Podle současných plánů by si oba laureáti měli cenu osobně převzít.

Kvůli pandemii nemohou přijet zahraniční členové poroty, pětici snímků v hlavní soutěži posoudí tři čeští režiséři. Každý z nich na festivalu také uvede svůj film - Beata Parkanová svůj debut Chvilky, Slávek Horák novinku Havel a Jiří Mádl milostné drama Hra, v němž hrál hlavní roli.

V hlavní soutěži bude uveden mimo jiné film Ivana Ostrochovského Služebníci, který byl na Berlinale, nebo film Zemřeš ve dvaceti, který v Benátkách vyhrál cenu za nejlepší debut. Letošní ročník připravil jako novou soutěžní sekci komedií. Představí sedm zábavných artových snímků z různých zemí včetně držitele ceny Evropského parlamentu LUX Bůh existuje a jmenuje se Petrunie. O vítězi rozhodnou filmoví fanoušci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď