Febiofest udělí cenu Kristián Janžurové a nabídne novou soutěž

foto Zleva prezident festivalu Fero Fenič, herečka Iva Janžurová, ředitel festivalu Kamil Spáčil, umělecká ředitelka Marta Švecová Lamperov a umělecký ředitel Nikolaj Nikitin na tiskové konferenci uspořádané 5. února 2020 v Praze k 27. ročníku mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest, který se uskuteční od 19. do 27. března v Praze.

Praha - Herečka Iva Janžurová na závěr Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest obdrží cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Cenu převezme na slavnostním zakončení festivalu, jehož hlavní část se uskuteční od 19. do 27. března ve dvanácti sálech kina CineStar Anděl, v kině Ponrepo a letos nově v prostorách kina Edison Filmhub. Nový dramaturgický koncept 27. ročníku festivalu představí kromě několika nových sekcí také dvě soutěžní. Novináře o tom informoval prezident festivalu Fero Fenič.

Poctít Janžurovou cenou Kristián se festival rozhodl v souvislosti s novou soutěžní sekcí Soutěž komedií. Výraznou představitelku komediálních rolí připomene festival projekcemi filmů Morgiana, Penzion pro svobodné pány či Ene Bene.

"Nikdy jsem nemohla přijmout pozvání na slavnostní zahájení Febiofestu, protože jsem vždy měla představení, tak ho letos 27. března alespoň zakončím," uvedla Janžurová.

Filmový program Febiofestu je letos rozdělen do 14 sekcí. Nová Soutěž komedií doplní Hlavní soutěž, která představí autorské filmy z celého světa. "V Soutěži komedií se objeví sedm titulů a jejím vyvrcholením bude slavnostní projekce filmu Cirkus, kterým festival vzdá hold Charliemu Chaplinovi," uvedl nový programový ředitel festivalu Nikolaj Nikitin.

V hlavní soutěži bude uveden výběr prvních snímků nastupujících filmařů, letos zaměřených na téma lidské důstojnosti a sílu osobnosti. Sekci bude nově hodnotit odborná porota, kterou tvoří herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyediaová a kanadský režisér Denis Côté.

Festival v nové sekci Girls In Film představí nové filmy nastupující generace filmařek. Jeho součástí bude také snímek slovenské režisérky a scenáristky Miry Fornay Žáby bez jazyka, který bude v české premiéře také uveden v sekci Delikatesy z východu.

"Sekci jsme propůjčily název a budeme se na ni aktivně podílet. Uvedeme několik filmů a k nim zorganizujeme debaty a úvody, kde bychom rády oslovily mladé režisérky a filmařky, aby propojily své zkušenosti a pohledy na film," řekly ČTK producentky a zástupkyně platformy Girls In Film Julie Žáčková a Dagmar Sedláčková.

Zachovány zůstávají například sekce Panorama či Generace. Již od vzniku festivalu je jeho nedílnou součástí Queer Now, na základě diváckého úspěchu předchozích ročníků má stálé místo v programu i sekce Classics, kterou dramaturgicky zaštiťuje Národní filmový archiv ve spolupráci s programovým oddělením Febiofestu. Letos bude věnována retrospektivě tvorby německého režiséra Maxe Ophülse. V programu se objeví nové sekce Planet Dark, Delikatesy z východu a Zaostřeno na: Pusan. Více informací se nachází na www.febiofest.cz.

Febiofest, který podle pořadatelů loni navštívilo ve všech sekcích a regionech přibližně 70.000 diváků, nabídne více než stovku filmů. Po skončení pražské části opět vyrazí do regionů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď