FBI zasáhla ve dvou domech spojených s oligarchou Děripaskou, uvedla jeho mluvčí

foto Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledávají ve Washingtonu objekt spojený s Olegem Děripaskou.

Washington/Moskva - Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dnes prohledávali dva objekty spojené s Olegem Děripaskou. Uvedla to mluvčí ruského oligarchy poté, co americká média informovala o razii v Děripaskově domě ve Washingtonu. Podle mluvčí ovšem ani v jednom případě Děripaska není vlastníkem objektu.

Fotogalerie

Mnoho podrobností o pozadí zásahu FBI nebylo ihned k dispozici. Mluvčí úřadu v reakci na prvotní zprávu televize NBC News pouze potvrdil, že probíhají "policejní aktivity" v Děripaskově rezidenci v hlavním městě. Podle NBC News se u domu v jedné z nejluxusnějších washingtonských čtvrtí pohybovalo několik federálních vyšetřovatelů, kteří omezovali přístup veřejnosti. Reportérka na twitteru zveřejnila fotografii ukazující vstup do rezidence s nataženou policejní páskou.

Mluvčí ruského oligarchy, který je označován za osobu blízkou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, následně informovala média o raziích ve dvou domech, konkrétně ve Washingtonu a v New Yorku. Podle agentury Reuters sdělila, že objekty patří Děripaskovým příbuzným a že soudní příkazy umožňující dnešní razie souvisejí s americkými sankcemi.

Americké ministerstvo financí zařadilo Děripasku na sankční seznam na jaře 2018 společně s dalšími ruskými oligarchy a činiteli. Ministerstvo tehdy krok zdůvodnilo podezřením z vraždy, podplácení a praní špinavých peněz. Následně na základě sankcí zabavilo dva objekty patřící Děripaskovi v New Yorku a ve Washingtonu.

O Děripasku se v uplynulých letech americké orgány zajímaly i v souvislosti s vyšetřováním ruských snah ovlivnit prezidentské volby v roce 2016. Podle loňské zprávy amerického Senátu byl Děripaska před volbami v kontaktu s Paulem Manafortem, tehdejším šéfem volebního štábu pozdějšího prezidenta Donalda Trumpa. Manafort byl následně uznán vinným z finanční trestné činnosti a odsouzen k sedmi a půl rokům vězení, Trump mu ale v závěru svého mandátu udělil milost.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď