Skupina B: Kolaps Eriksena a prohra Dánů, Belgie porazila Rusko 3:0

foto Záchranáři odvážejí na nosítkách dánského fotbalistu Christiana Eriksena, kterého postihl kolaps během utkání s Finskem.

Petrohrad/Kodaň - Fotbalisté Dánska v úvodním utkání skupiny B na mistrovství Evropy, který byl přerušen kvůli kolapsu jejich záložníka Christiana Eriksena, podlehli Finsku 0:1. O nečekané výhře outsidera při jeho premiérové účasti na velkém mezinárodním turnaji rozhodl po hodině hry jedinou střelou v zápase Joel Pohjanpalo. V 74. minutě neproměnil penaltu Dán Pierre Emile Höjbjerg. Finové zdolali Dány na jejich hřišti po 21 zápasech poprvé od roku 1949. Belgie porazila v Petrohradě domácí Rusko 3:0. Dva góly favorita vstřelil Lukaku a jeden Meunier.

Devětadvacetiletý Eriksen padl k zemi bez cizího zavinění v 43. minutě za stavu 0:0 ve chvíli, kdy na něj spoluhráč Joakim Mähle hodil míč z autu. K opoře Interu Milán se seběhli spoluhráči, kteří okamžitě signalizovali nutnou pomoc lékařů. Záchranáři posléze přímo na trávníku poskytli Eriksenovi masáž srdce. Dánští hráči kolem spoluhráče a lékařů vytvořili štít, aby situaci nemohly zabírat kamery.

"Ležel na boku, dýchal a měl puls. Najednou se ale situace změnila a my jsme začali s masáží srdce," citovala agentura SID lékaře dánského týmu Martina Boesena. "Dokázali jsme ho dostat zpátky. Pomoc přišla rychle a koordinovaně, díky tomu znamenala záchranu života," dodal.

Na hřišti se během záchranné akce objevila i hráčova manželka Sabrina, kterou utěšovali brankář Kasper Schmeichel a kapitán Simon Kjaer. Po zhruba deseti minutách Finové zamířili do kabin, po nich zdravotníci, obklopení plentou a dánskými hráči, odvezli Eriksena na nosítkách do útrob stadionu. Na sociálních sítích se následně objevila fotografie, na níž byl hráč při vědomí s nasazenou kyslíkovou maskou a rukou na čele.

"Naštěstí byl už při vědomí, když opouštěl stadion," potvrdil rozhlasové stanici DR svazový šéf dánského svazu Peter Möller. Po převozu do nemocnice se s Eriksenem ještě před znovuzahájením duelu spojili i spoluhráči. "Byli jsme v kontaktu a hráči s Christianem hovořili. To je dobrá zpráva. Daří se mu dobře a hráči hrají za Christiana. Bylo pro ně důležité vědět, že je na tom dobře," uvedl Möller.

Eriksenovi na sociálních sítích okamžitě vyjádřily podporu jeho bývalé kluby Ajax Amsterodam a Tottenham, ale také Manchester United, Liverpool, Barcelona, Real Madrid, americká reprezentace, současní či bývalí fotbalisté Jakub Podaný, Cesc Fábregas, Daniel Pudil nebo trenér David Holoubek. Eriksena povzbudili i fanoušci na kodaňském stadionu Parken. Finští příznivci začali skandovat "Christian", načež jim Dánové odpovídali "Eriksen".

Po dohodě obou týmů se utkání opět rozběhlo po zhruba hodině a 45 minutách. Domácí byli v úvodní půlhodině nebezpečnější, všechny jejich šance ale zastavil finský brankář slovenského původu Hradecky. Postupně na něj nevyzráli Wind, Höjbjerg a Eriksen, Braithwaite zase zamířil vedle. Naopak Finové Schmeichela v úvodním dějství vůbec neohrozili.

"Výsledek teď opravdu neřešíme. Dnes jsme zjistili, že nejdůležitější jsou život a rodina. To je vše," řekl pro uefa.com dánský trenér Kasper Hjulmand.

"Myslím na přátele a rodinu Christiana Eriksena. Doufám, že jsou všichni v pořádku. Informovali nás, že je Christian při vědomí. Přál si, abychom zápas dohráli. Společně s Dány jsme se rozhodli pokračovat. Je opravdu mimořádné vidět, jak fotbal spojuje lidi. Dojali nás diváci na tribunách, Dánové i Finové vyvolávali jeho jméno," prohlásil Pohjanpalo, který v 60. minutě hlavou prostřelil Schmeichela.

O necelou čtvrthodinu později se domácím naskytla možnost k srovnání. Poulsen upadl v šestnáctce po souboji s Arajuurim a rozhodčí Taylor odpískal pokutový kop. Hradecky ale Höjbjergovu střelu vystihl. Dánové v závěru hosty tlačili, jenže další příležitost si nevytvořili.

"Bylo to nervóznější než obvykle - poprvé na Euru a ve městě, které pro mě znamená hodně. Taky bylo skvělé, že jsme opět hráli před diváky. Fotbal je potřebuje a je úžasné vidět i finské fanoušky. Máme velkou radost z výsledku, i když toho po dnešku máme v hlavě mnohem víc," citoval web uefa.com finského útočníka Teemu Pukkiho, který hrál dříve za kodaňský klub Bröndby.

Dánsko odehraje i zbylé dva duely základní skupiny B na kodaňském stadionu Parken. Ve čtvrtek na něm přivítá lídra žebříčku FIFA Belgii. Finové se o den dříve představí v Petrohradu proti Rusku.

Belgie vstoupila do Eura výhrou 3:0 nad Ruskem

Lídři žebříčku FIFA neprohráli ani osmý vzájemný zápas. Rusové na Euru nezvítězili pošesté za sebou od triumfu 4:1 nad českou reprezentací v roce 2012.

Belgičané v dalším utkání skupiny hrají ve čtvrtek s Dánskem v Kodani. Rusové o den dříve hostí opět v Petrohradě nováčka ME Finsko, který dnes překvapivě zdolal Dány 1:0.

"Byl to těžký zápas, ale Belgii jsem pomohli k vítězství. Když dostaneme gól, je potřeba dál hrát. Tým musí mít charakter. Porce kritiky za náš výkon je zcela oprávněná," řekl ruský kouč Stanislav Čerčesov v televizním rozhovoru.

Belgie hned z první šance v 10. minutě otevřela skóre. Lukaku v ofsajdovém postavení využil Semjonovovu teč a prosadil se pohotovou přízemní střelou. Při oslavě zakřičel do kamery vzkaz "Chrisi, mám tě rád", určený dánskému spoluhráči z Interu Milán Eriksenovi, který zkolaboval v utkání s Finskem.

"Zápas jsem si užil, ale pro mě bylo těžké hrát a koncentrovat se, protože jsem myslel na Christiana. Doufám, že je v pořádku. Tenhle výkon věnuju jemu," prohlásil Lukaku. "Hodně jsem plakal, protože jsem se o něj samozřejmě bál. Moje myšlenky jsou s ním, jeho přítelkyní, dvěma dětmi a rodinou," dodal.

Rusové se ale z inkasovaného gólu rychle oklepali a favorita na chvíli zatlačili. Mário Fernandes mohl vyrovnat, ale z rohu hlavičkoval jen doprostřed branky na připraveného Courtoise.

Hosté ve 34. minutě po další velké chybě soupeře zvýšili. Thorgan Hazard poslal míč do šestnáctky, brankář Šunin ho vyrazil jen k Meunierovi a čerstvý náhradník z dorážky nezaváhal. Pravý bek Dortmundu jako první střídající hráč v dějinách ME skóroval v úvodní půli. Castagne, jehož Meunier nahradil, si zlomil oční jamku a turnaj pro něj skončil.

Bronzoví medailisté z posledního světového šampionátu, kterým chyběl zraněný klíčový záložník De Bruyne, si po změně stran dlouho především kontrolovali náskok. Do větších příležitostí se ale nedostávali ani Rusové. "Fyzicky jsme na tom nebyli špatně, ale dělali jsme chyby, které se na této úrovni nesmí stávat," podotkl Čerčesov.

Až v 88. minutě Meunier vyslal do úniku Lukakua a ten využil i svoji druhou velkou možnost. Historicky nejlepší střelec "Rudých ďáblů" si polepšil na 62. reprezentačních gólů. Belgičané protáhli sérii bez porážky na deset utkání, Rusko porazili potřetí za sebou a pokaždé při tom dali minimálně tři branky.

"Jsme sebevědomý tým. Dneska jsme podali skvělý výkon. Mám radost, snad budeme na tomhle turnaji růst," konstatoval osmadvacetiletý útočník Lukaku.

Skupina B:

Kodaň: Dánsko - Finsko 0:1 (0:0)

Branka: 60. Pohjanpalo. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Lod, Sparv (oba Finsko). Diváci: 15.200 (omezený počet).

Dánsko: Schmeichel - Wass (76. Larsen), Kjaer (63. Vestergaard), Christensen, Mähle - Eriksen (43. Jensen), Höjbjerg, Delaney (76. Cornelius) - Poulsen, Wind (63. Olsen), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.

Finsko: Hradecky - Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy - Raitala (90. Vaisanen), Lod, Sparv (77. Schüller), Kamara, Uronen - Pohjanpalo (84. Forss), Pukki (76. Kauko). Trenér: Kanerva.

Petrohrad: Belgie - Rusko 3:0 (2:0)

Branky: 10. a 88. Lukaku, 34. Meunier. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). Bez karet. Diváci: 26.264.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen (77. Vermaelen) - Castagne (27. Meunier), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard - Mertens (72. E. Hazard), Lukaku, Carrasco (77. Praet). Trenér: Martínez.

Rusko: Šunin - Mário Fernandes, Semjonov, Džikija, Žirkov (43. Karavajev) - Ozdojev, Barinov (46. Divějev) - Zobnin (63. Muchin), Golovin, Kuzjajev (30. Čeryšev, 63. Mirančuk) - Dzjuba. Trenér: Čerčesov.