Favority na Nobelovu cenu za literaturu jsou podle sázkařů Murakami a Carsonová

foto Japonský spisovatel Haruki Murakami převzal 30. října 2006 v Praze Cenu Franze Kafky z rukou ředitelky Společnosti Franze Kafky Markéty Mališové (vpravo).

Londýn/Stockholm - Favority na zisk letošní Nobelovy za literaturu jsou podle sázkařů opět japonský romanopisec Haruki Murakami, keňský autor Ngugi wa Thiong'o či kanadská básnířka a esejistka Anne Carsonová. Vyplývá to z kurzů, které zveřejnil britský server Nicer Odds. Okruh autorů, které sázkaři na zisk ceny tipují, se v posledních letech příliš nemění. Rozhodnutí členů Švédské akademie, kteří o ocenění rozhodují, ale většinou bývají překvapivá.

Sázkové kanceláře Bwin a Ladbrokes vypsaly nejnižší kurzy na téměř stejnou skupinu autorů. Na budoucího laureáta si lze vsadit s kurzem 11:1 v případě Murakamiho, Ngugiho wa Thiong'oa, Carsonové a dále ruské spisovatelky Ljudmily Ulické, Kanaďanky Margaret Atwoodové a francouzské autorky historických románů Maryse Condéové. Česko-francouzský romanopisec Milan Kundera má kurz 51:1, stejný jako například Stephen King.

Sázkaři zpravidla při odhadování šancí jednotlivých literátů velké úspěchy nemají, protože členové akademie často volí spíše méně známá jména. Například v roce 2015 však správně předpověděli, že největší naději má běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová.

Loni Nobelovu cenu za literaturu získala americká básnířka Louise Glücková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď