Fare: Odchod fotbalistů v LM může být předělem v boji s rasismem

foto Utkání fotbalové Ligy mistrů Paris St. Germain - Basaksehir. Hráči týmů Paris St. Germain a Basaksehir ochází ze hřiště kvůli údajnému rasismu rozhodčího.

Paříž - Odchod hráčů Paris Saint-Germain a Basaksehiru do kabin během utkání Ligy mistrů kvůli výrokům čtvrtého rozhodčího na adresu trenéra tmavé pleti může znamenat předěl v boji proti rasismu na fotbalových trávnících. Myslí si to Piara Powar, šéf antidiskriminační organizace Fare, jež pomáhá UEFA vyšetřovat případy rasismu v evropském fotbale.

"Společný odchod hráčů Basaksehiru a PSG dává v Evropě příklad pro budoucnost. Mnoho fotbalistů je otrávených z pouze polovičatých řešení problému rasismu a jsou více než kdy jindy ochotni uplatnit své právo zastavit zápas," uvedl Powar pro agenturu AP v reakci na úterní události z pařížského Parku princů.

Zápas byl za bezbrankového stavu přerušen ve 14. minutě, kdy byl čtvrtý rozhodčí Sebastian Coltescu z Rumunska obviněn z užití rasistického výrazu na adresu kamerunského asistenta trenéra Basaksehiru Pierrea Webóa. Chtěl tím upozornit hlavního sudího, svého krajana Ovidia Hategana, na Webóovo chování za postranní čarou.

Utkání fotbalové Ligy mistrů Paris St. Germain - Basaksehir. Fotbalisté Basaksehiru kvůli údajnému rasistickému chování čtvrtého rozhodčího Sebastiana Coltesca v zápase Ligy mistrů na stadionu Paris St. Germain odešli ze hřiště.  Na snímku manažer fotbalistů Basaksehiru Okan Buruk (vpravo) diskutuje s rumunským rozhodčím Coltescem. "Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého," řekl podle AP Coltescu rumunsky hlavnímu rozhodčímu.

Vzhledem k tomu, že černý se rumunsky řekne "negru", Webó význam konverzace pochopil a minimálně šestkrát se Coltesca zeptal: "Proč říkáte 'negro'?" Poté ještě opakoval: "Nemůže přece říkat 'negro', nemůže říkat 'negro'."

Následně se do rozmíšky zapojil náhradník tureckého týmu Demba Ba, jenž je také tmavé pleti. "Proč ten čtvrtý rozhodčí říká 'negro'?" řekl dvakrát senegalský útočník a poté konfrontoval přímo Coltesca: "Když mluvíte o černochovi, proč musíte říkat 'tenhle černoch'?"

Vysvětlení po čtvrtém rozhodčím v nastalé rozmíšce požadovali také hráči domácího týmu Neymar a Kylian Mbappé a trenér Baseksehiru Okan Buruk přímo Coltesca označil za rasistu.

"Naši kolegové ze státní antidiskriminační organizace nám potvrdili, že v rumunštině je rasismus, když identifikujete hráče na základě jeho rasy. V tomhle případě nepanuje žádná nejasnost. Ukazuje to, že je potřeba rozhodčí lépe školit. Neúmyslný rasismus je také rasismus," uvedl šéf Fare Powar.

Agentura AP připomíná, že rozhodčí jsou často kritizováni za to, že nezasahují důsledně proti rasistickým pokřikům diváků. Letos v únoru dokonce dostal útočník Porta Moussa Merega žlutou kartu, když chtěl v portugalské lize odejít z trávníku po urážkách od fanoušků Guimaraese.

"To, že hráči opustili hřiště, je krok správným směrem. Ale nemůže se to nechat jen na nich," uvedl po úterním incidentu bývalý anglický reprezentant Rio Ferdinand.

UEFA v úterý uvedla, že okamžitě zahájí vyšetřování případu. Zápas se bude dohrávat dnes s jinými rozhodčími.

Rumunský ministr se omluvil za rasismus rozhodčího v Paříži 

Rumunský ministr sportu Ionut-Marian Stroe se omluvil za rasistické chování rozhodčího Sebastiana Coltesca v utkání mezi Paris Saint-Germain a Basaksehirem.

"Rozhodně odsuzuji jakákoli vyjádření, která mohou být interpretována jako rasistická, xenofobní nebo diskriminační," řekl Stroe rumunské televizní stanici Digi. "Omlouvám se jménem rumunského sportu za tento politováníhodný incident, který nás nereprezentuje," dodal.

Od projevů rasismu a xenofobie se ve svém prohlášení distancovala i rumunská fotbalová federace. "Čekáme na zprávu UEFA, abychom zjistili, co se přesně stalo, a vyvodili z toho závěry," uvedla federace.

Coltescovo jednání kritizoval i předseda rumunské rady proti diskriminaci Csaba Asztalos. "Šlo o projev rasismu, o tom není pochyb. Ten rozhodčí naprosto ignoroval hodnoty rumunské fotbalové federace, UEFA i FIFA. Je to obrovská kaňka na Rumunsku a rumunských rozhodčích, jde o vážnou věc," řekl Asztalos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď