Fanoušci si dnes připomenou nedožité 53. narozeniny Filipa Topola

foto Ilustrační foto - Filip Topol vystoupil společně se svou skupinou Psí vojáci 16. ledna 2013 v Mersey Music Clubu v Brně.

Praha - V pražském Lucerna Music Baru se večer uskuteční koncert s názvem Sbohem a řetěz k dnešním nedožitým 53. narozeninám hudebníka Filipa Topola. Na vzpomínkové akci jeho bratr, spisovatel Jáchym Topol, pokřtí album Národ Psích vojáků vycházející pouze na dvojvinylu a básnickou sbírku Pitky beze slov z pozůstalosti Filipa Topola.

Koncert se koná z iniciativy dlouholetého manažera Psích vojáků Romka Hanzlíka, který se společně s Jáchymem Topolem, Knihovnou Václava Havla a Topolovými spoluhráči Davidem Skálou a Janem Hazukou stará o Topolův odkaz.

Akce Sbohem a řetěz chce nejen vzpomenout Filipovo nedožité narozeniny, ale zároveň připomenout význam Psích vojáků, kteří patřili k nejzásadnějším hudebním skupinám posledních let. V Lucerna Music Baru vystoupí Cermaque, Katarzia, Mucha, Květy, Monika Načeva & DJ Five, Zuby nehty a Už jsme doma.

Hudebník Filip Topol zemřel 19. června 2013 ve věku 48 let. Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech. Bylo jim tehdy pouhých 13 let, přesto se vzápětí stali předmětem zájmu tehdejší Státní bezpečnosti (StB). Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní skupinou, kromě klubových koncertů vystoupili na řadě festivalů v Česku i zahraničí. Jejich písně byly použity ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli.

Filip Topol se stal inspirací pro několik generací posluchačů. Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Pocházel z umělecké rodiny. Bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol byl dramatik a Filipovým dědečkem byl spisovatel Karel Schulz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď