Falešnými předvolebními letáky v Bílině se zabývá policie

foto Ilustrační foto - Policisté prošetřovali 5. října 2018 ve volební místnosti na základní škole v ulici M. Švabinského v Bílině podezření z možného pokusu ovlivňování výsledků voleb.

Bílina (Teplicko) - Policie se zabývá falešnými předvolebními letáky v Bílině na Teplicku. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. Podle serveru Romea.cz se letáky, které uráží Romy, objevily ve schránkách některých obyvatel společně s hlasovacími lístky do nadcházejících komunálních voleb.

"Výskyt tohoto letáku jsme zaznamenali na sociálních sítích a případem se zabýváme. Žádný případ, kdy by byl někomu fyzicky předán, zatím neevidujeme. Veškeré okolnosti, které s případem souvisí, jsou nyní předmětem šetření," sdělil Vítek.

Falešné předvolební letáky podle serveru nabádají obyvatele k tomu, aby v komunálních volbách, které se konají příští týden, nevolili Tomáše Vandase a jeho uskupení Čistá a bezpečná Bílina. Vandas je mimo jiné předsedou krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Romea uvádí, že se na listu píše, že když Vandas uspěje, bude chtít vyhnat z města Romy, sebere jim sociální dávky, a Romové tak nebudou moci dále žít pohodlný život bez práce. Falešný leták končí podpisem "Vaši bílinští Romové."

Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) na facebooku upozornila také na to, že se do Bíliny nově přistěhovali lidé kandidující za uskupení Čistá a bezpečná Bílina. Na Moldavu na Teplicku se zase od začátku roku přistěhovalo asi 23 lidí, kteří zřejmě chtějí hlasovat ve volbách pro konkrétní uskupení, řekla dnes ČTK starostka Lenka Nováková. V září podle ní nově na Moldavě bydlí 15 lidí. "O případech, které se týkají Moldavy a Bíliny víme, a veškeré s nimi související okolnosti prověřujeme," uvedl Vítek.

V Ústeckém kraji se policie pravidelně zejména během komunálních voleb zabývala podněty v souvislosti s možným kupčením s hlasy. Soudy nařídily v minulosti opakování voleb kvůli kupčení s hlasy v Krupce, Bílině a v Chomutově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď