Exšéf venezuelské tajné služby vyzval k vybudování nového státu

foto Ilustrační foto - Odpůrkyně venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura na demonstraci v hlavním městě Caracasu 4. května 2019.

Caracas - Bývalý šéf venezuelské tajné služby Manuel Figuera, který se před týdnem postavil na stranu opozice, vyzval Venezuelany k vybudování nového státu a k boji s korupcí. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s tím, že to bylo Figuerovo první veřejné vystoupení od 30. dubna, kdy ho autoritářský prezident Nicolás Maduro odvolal. Nejméně dva opoziční zákonodárci, kteří čelí stíhání v souvislosti s pokusem vyvolat vzpouru armády, se mezitím uchýlili na ambasády v Caracasu.

Video s prohlášením bývalého šéfa tajné služby zveřejnila na twitteru televize NTN24. Figuera se po svém odvolání skrývá. Ve středu přes opoziční média vyzval další své kolegy z armády, aby pomohli v zemi obnovit demokracii, a uvedl, že změna režimu je blízko. Učinil tak den poté, co USA zrušily sankce, které vůči Figuerovi v minulosti zavedly.

Madurův režim mezitím pokračuje s represemi proti opozici. Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi.

Ve čtvrtek se pak Zambranův kolega Richard Blanco uchýlil na argentinskou ambasádu v Caracasu.

Itálie dnes potvrdila, že se do rezidence jejího velvyslance ve venezuelské metropoli uchýlil také opoziční poslanec Américo de Grazia, který byl stejně jako Blanco nebo Zambrano a další čtyři zákonodárci tento týden zbaven poslanecké imunity. Italské ministerstvo zahraničí však zdůraznilo, že italské velvyslanectví v Caracasu působí zcela v souladu s diplomatickými zvyklostmi.

"Člen venezuelského Národního shromáždění italského původu Américo De Grazia, jedna ze sedmi legitimně zvolených osob v Národním shromáždění (jež byly zbaveny imunity), byl přijat v rezidenci italského velvyslance v Caracasu," uvedlo dnes v prohlášení italské ministerstvo zahraničí. Ministerstvo uvedlo, že vůči De Graziovi bylo zahájeno soudní vyšetřování. Poslanec dnes na twitteru Itálii poděkoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 24. června 2019

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď