EXPO sází na rychlou vakcinaci, startuje očkování zaměstnanců

foto Pavilon Terra – centrální budovu v zóně Sustainability.

Organizátoři odložené Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji doufají, že díky vakcinačnímu programu Spojených arabských emirátů (SAE), který patří ke světové špičce, se jim podaří splnit cíl a otevřít brány výstavy v letošním říjnovém termínu. Podle nich je stále možné, že město během šest měsíců trvající akce navštíví 25 milionů lidí, jak se původně očekávalo, píše agentura Bloomberg.

EXPO, které Dubaj připravuje už deset let, má být jednou z největších světových událostí letošního roku. Pořadatelské zemi má přinést miliardy dolarů. Kvůli pandemii covid-19 byla výstava odložena o rok, uskutečnit se má od 1. října 2021 do 31. března 2022. Nová vlna koronaviru v posledních měsících však situaci zkomplikovala.

„Změnit plánovaná data teď není reálné, protože faktory jsou mimořádně proměnlivé," uvedla státní ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE a generální ředitelka Expo 2020 Rím Hášimíová a dodala, že SAE začaly očkovat velmi usilovně, stejně jako mnoho dalších zemí po celém světě.

SAE už podaly téměř 1,8 milionu dávek a mají po Izraeli druhou nejvyšší míru proočkovanosti na 100 lidí. Ke špičce se řadí i v testování na osobu.

Nyní organizátoři světové výstavy připravují očkování více než 1000 zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Nabídnou jim vakcínu čínské firmy Sinopharm, kterou úřady SAE schválily. V zemi je široce používaná. Pro vakcinační program bylo v areálu výstavy zřízeno specializované středisko ve spolupráci s dubajským centrem klinické medicíny Al Tadawi Medical Centre.

Testovací středisko bylo na výstavišti otevřeno vloni v dubnu. Nyní Dubaj zintenzivňuje úsilí o zajištění zdraví a bezpečnosti všech aktérů EXPO 2020, tedy zaměstnanců, dodavatelů, účastníků a návštěvníků. V souladu s nejnovějšími pokyny ministerstva zdravotnictví a Dubajského zdravotního úřadu ohledně covidu-19 zavedlo vedení EXPO 2020 řadu preventivních opatření k organizaci a minimalizaci rizik. K nim patří kapacitní omezení, termokamery u všech vchodů, sociální odstup, povinné nošení roušek a zařízení pro dezinfekci rukou po celém areálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď