EXPO podpořilo skotského robotického učitele i vzdělávací program v Africe

foto Robot Marty, označovaný jako zařízení, které chodí, tančí, zvedá obočí, ale také ovládá vědu, technologii, inženýrství a matematiku.

Na 120 inovátorů z celého světa získalo vloni podporu programu pro inovace a partnerství EXPO Live. Odborníci vybírali z 11.000 žádostí z rozličných sektorů a oborů. Základním kritériem, které projekty musí splňovat, je přinášet řešení v souladu s některým z témat světové výstavy EXPO 2020, jimiž jsou Příležitost, Mobilita a Udržitelnost.

Aby žadatel získal status globálního inovátora, musí projít náročným procesem. Poté může získat grant až 100.000 dolarů (téměř 2,26 milionu Kč) na projekt, marketingovou podporu a potenciálně i zveřejnění projektu na EXPO 2020.

„Vybrat ty, kdo si zaslouží naši podporu, je obtížné, zaslouží si ji všichni,“ uvedl viceprezident programu EXPO Live, Brazilec Yousuf Caires. Další kola výběru mají odborníci z EXPO Live před sebou.

Program EXPO Live obdržel množství žádostí z celého světa z široké škály oborů. Z těch úspěšných Caires v rozhovoru pro server Blooloop zmínil dva příklady, které dokládají, jak rozdílné tyto projekty jsou.

Jedním je vzdělávací projekt britské společnosti Robotical, který ve výuce staví na technologii. „Přišli s nápadem, jak učit děti, a dělají to velice vtipným a zábavným způsobem, pomocí malého robota, kterému říkají Marty,“ poznamenal Caires.

Robotem je označováno zařízení, které chodí, tančí, zvedá obočí, ale také ovládá vědu, technologii, inženýrství a matematiku. Díky grantu i dalším prostředkům, které získala prostřednictvím crowdfundingové kampaně, společnost Robotical nyní chystá sériovou výrobu druhé verze Martyho.

Další držitel grantu je z Nigérie a ze zcela jiného, technologii na hony vzdáleného oboru. Organizace pro odborné vzdělávání West Africa Vocational Education (WAVE) pomáhá těm mladým lidem, kteří jsou aktivní a šikovní, ale nemají potřebné vzdělání. Nemohli jít studovat na univerzitu, takže nemají šanci získat kýženou práci.

Program WAVE funguje tak, že když společnost například vyžaduje pro pozici prodejce bakalářský titul, WAVE ji kontaktuje s tím, že ji může spojit s lidmi, kteří mají pro tuto práci schopnosti, přestože postrádají oficiální kvalifikaci. WAVE může tímto podnikům pomoci a mladým lidem v Nigérii dává příležitost vstoupit na pracovní trh a uspět na něm.

„To neplatí jen v Nigérii, se stejným problémem se potýkají i další země,“ vysvětlil Caires. „Na celém světě existují mladí lidé, kteří mají konkrétní dovednosti, ale z nějakých důvodů neměli možnost získat titul. Pro mě je to příklad velmi účinného řešení v jedné zemi, které je aplikovatelné v mnoha dalších,“ dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď