EXPO oslavuje vesmírný úspěch SAE osvětlením kopule Al-Wasl

foto Na oslavu přiblížení sondy Amal (Naděje) k Marsu se v centru areálu EXPO 2020 rudě rozsvítila kopule Al-Wasl (v arabštině spojení), jedna z největších 360stupňových projekčních ploch na světě.

První meziplanetární výpravě Spojených arabských emirátů (SAE) vzdala hold také Všeobecná světová výstava EXPO 2020 v Dubaji. Na oslavu přiblížení sondy Amal (Naděje) k Marsu se v centru jejího areálu rudě rozsvítila kopule Al-Wasl.

Sonda Amal dorazila k Marsu 9. února. Po sedmi měsících a 494 milionech kilometrů dlouhé cestě byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, odkud začne posílat data o tamní atmosféře a klimatu. Amal je první meziplanetární výpravou arabského státu a vesmírná agentura SAE se umístěním sondy na oběžnou dráhu rudé planety stala teprve pátou na světě, které se to podařilo.

Na poctu tohoto úspěchu zazářila odstíny červené barvy kopule Al-Wasl (v arabštině spojení), jedna z největších 360stupňových projekčních ploch na světě. O osvětlení se postaralo 250 laserových projektorů. "Stejně jako tento historický okamžik představuje maják naděje a inspirace, tak i EXPO 2020 spojí lidi, komunity a národy, aby oslavili lidské inovace, představivost a vynalézavost," uvedla státní ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE a generální ředitelka Expo 2020 Rím Hášimíová.

Podle premiéra vlády emirátů šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma existovala 50procentní šance, že navedení sondy na oběžnou dráhu Marsu selže. K tomu, aby se sonda dostala na oběžnou dráhu, musela spálit asi polovinu z 800 kilogramů paliva a zpomalit dost na to, aby ji neminula.

"Toto je nejvzdálenější místo ve vesmíru, kam se Arabům kdy v historii podařilo dostat... Naším cílem je dát všem Arabům naději, že jsme schopni konkurovat zbytku světa," řekl premiér SAE.

Sonda Amal se vydala na cestu 21. července z japonského vesmírného střediska Tanegašima. Jejím úkolem bude z oběžné dráhy monitorovat atmosféru Marsu a zaznamenávat klimatické změny. Vůbec poprvé půjde o zkoumání plynného obalu této planety v různých obdobích roku, který na Marsu trvá téměř 687 pozemských dnů. Mise SAE podle Reuters přišla na zhruba 200 milionů dolarů. Na vývoji a stavbě sondy emiráty spolupracovaly s americkými vzdělávacími institucemi. Abú Zabí už má i další smělé plány v dobývání vesmíru: v roce 2024 chtějí SAE na Měsíc poslat vlastní lunární vozítko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď